Denník N

Týždeň v zdraví: Aký vplyv má melatonín na pamäť? Čo treba vedieť o narkolepsii? Súvisí atopická dermatitída s rizikom vzniku zápalových ochorení čriev? 

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  či majú ľudia trpiaci atopickou dermatitídou vyššie riziko prepuknutia zápalových ochorení čriev;
  •  či môže hormón spánku – melatonín – vplývať na pamäť;
  •  čo je to narkolepsia a či sa dá liečiť.

Súvisí atopická dermatitída so vznikom IBD?

Atopická dermatitída (AD) je považovaná za najbežnejší typ ekzému, trpí ňou globálne odhadom 223 miliónov ľudí, z toho okolo 43 miliónov detí od 1. až 4. roku života. Toto chronické ochorenie kože, prejavujúce sa svrbením a vyrážkou, je spojené aj so zápalom.

AD je dnes najčastejším chronickým zápalovým kožným ochorením detí, trpí ním 12 – 16 % detskej populácie a za ostatných 30 rokov jeho výskyt stúpol až trojnásobne.

Vedci už dokázali, že ľudia trpiaci AD sú vystavení vyššiemu riziku viacerých ochorení. Najmä kardiovaskulárnych, ale aj astmy,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie