Týždeň v zdraví: Aký vplyv má melatonín na pamäť? Čo treba vedieť o narkolepsii? Súvisí atopická dermatitída s rizikom vzniku zápalových ochorení čriev?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.
V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:
- či majú ľudia trpiaci atopickou dermatitídou vyššie riziko prepuknutia zápalových ochorení čriev;
- či môže hormón spánku – melatonín – vplývať na pamäť;
- čo je to narkolepsia a či sa dá liečiť.
Súvisí atopická dermatitída so vznikom IBD?
Atopická dermatitída (AD) je považovaná za najbežnejší typ ekzému, trpí ňou globálne odhadom 223 miliónov ľudí, z toho okolo 43 miliónov detí od 1. až 4. roku života. Toto chronické ochorenie kože, prejavujúce sa svrbením a vyrážkou, je spojené aj so zápalom.
AD je dnes najčastejším chronickým zápalovým kožným ochorením detí, trpí ním 12 – 16 % detskej populácie a za ostatných 30 rokov jeho výskyt stúpol až trojnásobne.
Vedci už dokázali, že ľudia trpiaci AD sú vystavení vyššiemu riziku viacerých ochorení. Najmä kardiovaskulárnych, ale aj astmy,