Denník N

Prestupná stanica Bratislava: skupinka migrantov na ceste do Nemecka uviazla v meste, čakajú na telefonát

Úrad vlády. Foto N - Tomáš Pobuda
Úrad vlády. Foto N – Tomáš Pobuda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Žiadne fotografie ani nahrávanie na diktafón,“ upozorňuje muž v tmavom tričku. Predstaví sa ako Fares. Je pondelok popoludní, na Predstaničnom námestí v Bratislave sú tri menšie skupinky nelegálnych migrantov. 

Sedia na malých lavičkách pod stromami, ale aj na zemi, v rukách držia igelitky a plastové fľašky s vodou. Ponúknutá fľaška minerálky pomáha prekonať prvotnú komunikačnú bariéru a nedôveru. Neskôr zaberú aj ponúknuté cigarety, fajčenie je zlozvyk, no spája.

Skupinka v okolí železničnej stanice má 15 členov, sú v nej aj dve ženy a malé deti, tri z nich nemajú viac ako sedem-osem rokov. Zhodou okolností si vybrali miesto, ktoré je len kúsok od úradu vlády.

Faresov príbeh

„Novinárom títo ľudia veľmi nedôverujú,“ vysvetľuje Fares. Z celej skupiny sa po anglicky dohovorí len on. Je z Afganistanu a cez Slovensko sa chce dostať až do Nemecka. V skupinkách pri bratislavskej hlavnej stanici sú okrem Afgancov aj ľudia zo Sýrie. Navzájom o sebe veľa nevedia, to, že sú teraz spolu, je dielo náhody. Fares hovorí, že sa zoznámili na ceste a sú „travel buddies“, teda „priatelia na ceste“.

Na Slovensko sa dostal z Maďarska a v našom hlavnom meste ho vyložili z auta. Na otázku, ako bude pokračovať na ceste do Nemecka, odpoveď nemá. „Čakám na telefonát,“ vysvetľuje. Nevie, či nasadne na vlak do Rakúska či do Česka alebo to skúsi cez Poľsko ako iní utečenci, ktorí sa v posledných dňoch snažia prejsť cez hraničný priechod v Skalitom na Kysuciach.

Fares nevie ani to, koľko bude na telefonát čakať – niektorí zo skupinky sú podľa neho v Bratislave už týždeň. Na otázky, kto mu má zavolať a či telefonujúceho pozná osobne, neodpovedá. O prevádzačoch hovoriť nechce.

Utečencov väčšinou prevážajú prevádzači v dodávkach. Foto – TASR

Afganec je na ceste už dva týždne, vyrazil z Turecka. Na otázku, či už má od cudzineckej polície potvrdenie o zotrvaní na Slovensku, odmietavo zakrúti hlavou. Žiadne potvrdenie a registráciu na cudzineckej polícii nechce, obáva sa, že by ho to len zbytočne zdržalo. O tom, že takýto dokument na Slovensku migrantom naša cudzinecká polícia vydáva, vie.

„Žiadna polícia,“ zdôrazňuje Fares, hoci prizná, že bratislavskí policajti ich skupinku už zahliadli, keď sa snažili presunúť do parku – zrejme na Námestie slobody, Fares naznačuje rukou smerom na toto miesto. Odtiaľ ich policajti vyhnali s tým, že tam nemôžu zostať. Na cudzineckú políciu ich však nezobrali. Preto sa pred slnkom skrývajú v tieni stromov pri železničnej stanici. Na úrad vlády by to mali na skok, keby mali záujem stretnúť sa napríklad s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom.

V hlavnom meste je zatiaľ slnečné počasie a ani v noci nie je chladno, ale koncom týždňa sa už má ochladiť a predpovedné mapy ukazujú aj dážď. Fares však nemá pocit, že by potrebovali niečo, čo by im pomohlo vydržať aj v horšom počasí. „Len sa za nás modlite,“ povie a pre istotu ešte raz skontroluje, či mám vypnutý diktafón a nenahrávam si ho.

Na túto skupinu migrantov v okolí železničnej stanice v pondelok upozorňovali aj ľudia na sociálnych sieťach – polícia ich podľa stanoviska bratislavskej krajskej polície bola preveriť.

„Bolo zistené, že tieto osoby sú držiteľmi potvrdenia,“ dodáva hovorkyňa krajskej polície Jana Šimunková. Ak išlo o skupinu, v ktorej je Fares, tak sa jeho verzia o tom, že nemal potvrdenie od cudzineckej polície, rozchádza s tým, čo mali zistiť policajti.

Na stanici nie sú

Priamo v priestoroch železničnej stanice nelegálni migranti nie sú – nevidieť ich v hlavnej hale ani v čakárni na poschodí, ktorú bratislavský magistrát pred viac než rokom vyčlenil po začatí vojny pre ukrajinských utečencov. Teraz je čakáreň, ktorú mesto počas utečeneckej krízy vybavilo posteľami, detským kútikom či základnými hygienickými potrebami, prázdna. Sú tam len stoličky a funkčné zásuvky na nabíjanie mobilov.

„Občas prídu piati-šiesti, niečo si kúpia a odídu. Nie je to nič strašné,“ opisuje situáciu pani v bufete na železničnej stanici.

Bratislavská mestská polícia odpovedá, že okamžite reagujú na každý oznam o pohybe možných nelegálnych migrantov a situáciu preverujú priamo na mieste. Situáciu pozorne sledujú hliadky v meste a využívajú aj mestský kamerový systém. Doteraz nezaznamenali žiadne prípady narušenia verejného poriadku.

Ak sa cudzinci nevedia preukázať dokladmi (napríklad povolením na pobyt alebo potvrdením o zotrvaní), privolávajú príslušníkov Policajného zboru. „Štátnej polícii v týchto prípadoch zvykneme na jej požiadanie poskytovať spoluprácu v podobe zabezpečovania miesta udalosti a stráženia osôb do času ich prevozu na oddelenie cudzineckej polície,“ vysvetľuje hovorkyňa mestskej polície Barbora Krajčovičová.

Zároveň pomáhajú pri zabezpečovaní okolia pri oddelení cudzineckej polície, napríklad na Regrútskej vo Vajnoroch, kde je najväčšia koncentrácia migrantov. „Poskytli sme suché WC, kontajnery na komunálny odpad, pitnú vodu, a podobne,“ vysvetľuje hovorca mesta Peter Bubla.

Sýrski utečenci prišli na oddelenie cudzineckej polície v Bratislava. Foto – TASR

Varovné výstrely na Záhorí

Dramatickú situáciu zažili v pondelok vo Veľkých Levároch v okrese Malacky. Polícia na základe informácií od Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii prenasledovala podozrivé vozidlo smerujúce z Maďarska na slovensko-české hranice.

„Následne bola zistená doplňujúca informácia, že toto vozidlo sprevádza ďalšie vozidlo Opel Zafira, pričom v oboch vozidlách sa majú nachádzať nelegálni migranti,“ dodáva v stanovisku krajská polícia v Bratislave.

Pred obcou Veľké Leváre vytvorili policajné hliadky dopravnú uzáveru. „Vodič prenasledovaného vozidla prudko strhol riadenie, v dôsledku čoho narazil s vozidlom do oplotenia. Ihneď po náraze z vozidla vystúpili viaceré osoby, pričom jedna z nich sa dala na útek. Policajné hliadky začali podozrivú osobu prenasledovať, na jej zastavenie použili výzvy a varovné výstrely do vzduchu,“ píše v stanovisku polícia a dodáva, že zadržala všetkých 11 migrantov, medzi nimi aj jednu ženu a dve deti.

 

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Migrácia

Slovensko

Teraz najčítanejšie