Denník N

Prerušované hladovanie k športu nepatrí. Hrozí nižší výkon, únava aj oslabená imunita

Ilustrácia – P.K. s Midjourney
Ilustrácia – P.K. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prerušované hladovanie sa v posledných desiatich rokoch stalo trendom medzi diétami a aj odborné výskumy potvrdzujú jeho potenciálne zdravotné benefity či schopnosť pomôcť s chudnutím. Má však zmysel aj pre športovcov a fyzicky aktívnych ľudí?

Túto otázku si v uplynulých dňoch položil aj špecializovaný bežecký portál Runner’s World, ktorý zisťoval, či nie je pre organizmus rizikom, ak sa fyzická aktivita kombinuje s pôstom. Pri popularite, ktorú táto metóda získava, je totiž pravdepodobné, že sa k nej dostanú aj športovci, a ukazuje sa, že pri jej praktizovaní by mali byť opatrní.

Prerušované hladovanie výrazne zviditeľnila jedna z epizód dokumentárneho seriálu Horizont, ktorú v auguste 2012 odvysielala BBC. Moderátor Michael Mosley sa v nej snažil nájsť cestu ku kvalitnejšiemu a k dlhšiemu životu práve prostredníctvom pôstu.

Nešlo o nový prístup k stravovaniu, no vďaka britskej televízii získal popularitu a povedomie o výhodách prerušovaného hladovania narástlo. Dnes sa s ním stretávame aj pod skratkou IF z anglického intermittent fasting.

Základným princípom metódy je obmedzenie časového obdobia, počas ktorého sa jedlo konzumuje, a to zvyčajne len na niekoľko hodín z dňa. Nové výskumy však ukazujú, že kľúčové je aj to, ktoré konkrétne hodiny si na hladovanie zvolíme.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom.


Najznámejším typom prerušovaného hladovania je metóda známa ako 16:8, pri ktorej sa 16 hodín z dňa hladuje, zvyšných osem hodín je priestor na jedlo.

Pri metóde 5:2 človek je päť dní v týždni klasickým spôsobom, počas zostávajúcich dvoch dní príjem kalórií obmedzí na 500 až 600 kalórií denne. Známy je aj 24-hodinový pôst.

Existujú desiatky odborných štúdií, z ktorých prerušované hladovanie vychádza ako mimoriadne prospešné pre zdravie. Prináša úbytok hmotnosti, úpravu krvného tlaku, menej cholesterolu aj zdravé hodnoty hladiny cukru v krvi. Ale pozor.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Radíme športovcom

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie