Vzácnu hrobku spod Tatier starú 1600 rokov si už môžete pozrieť naživo. Je to zážitok

Podtatranské múzeum v Poprade otvorilo dlho očakávanú expozíciu. Vystavuje v nej nález európskeho významu, na ktorého výskume a konzervovaní pracoval tím odborníkov a odborníčok posledných osemnásť rokov.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Bolo to vo štvrtok popoludní 29. septembra 2005, keď archeológovi Petrovi Rothovi z Podtatranského múzea dorazila správa, ktorej význam nemohol ani len tušiť.
Pri bagrovaní narazil jeden z robotníkov na drevené trámy pod povrchom zeme, miesto sústavne zalievala voda. „Našli sme studňu alebo bunker,“ hlásil do telefónu vedúci výstavby priemyselného parku v Poprade-Matejovciach.
Informácia o tom, že by mohlo ísť o bunker z 2. svetovej vojny, kolovala médiami ešte pár mesiacov potom. Oznámiť, že ide o archeologický nález, aký v strednej Európe nemá obdobu, by bolo krátkozraké.
„Bola to priam dokonalá časová konzerva,“ zhodujú sa Karol Pieta a Tereza Štolcová z Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorí na výskume pracovali posledných 18 rokov.
Uprostred stavebnej parcely ležala v päťmetrovej hĺbke – zaliata vo vode a v bahne – dvojkomorová hrobka stará viac ako 1600 rokov. Poklad.

Informácie
(ktoré majú cenu zlata)
Ten poklad sa dnes dá vidieť naživo. Podtatranské múzeum v Poprade otvorilo krátko pred letom expozíciu Knieža z Popradu a jeho hrobka. Je to nevídaný počin, a to nielen svojím obsahom.
Celý tím odborníkov a odborníčok od archeológie až po architektúru a dizajn ju vystaval tak, že