Denník N

Calzona motivoval hráčov štatistikou, v ktorej vynikajú. Výsledkom bol aj najrýchlejší gól

Radosť slovenských futbalistov po výhre nad Luxemburskom. Foto TASR - Martin Baumann
Radosť slovenských futbalistov po výhre nad Luxemburskom. Foto TASR – Martin Baumann

Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v kvalifikácii Eura nad Lichtenštajnskom 3:0.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Fantastický vstup mali slovenskí futbaloví reprezentanti do zápasu proti Lichtenštajnsku. Na úvodný gól premenili hneď prvú svoju akciu. Pred uplynutím šiestej minúty už viedli 3:0. Jednak vďaka svojej hernej vyspelosti, ale aj pre herný štýl, ktorým sa čoraz častejšie a lepšie prezentujú.

Už po piatkovej prehre s Portugalskom 0:1 sme písali, že Slováci sa pod vedením trénera Francesca Calzonu viditeľne zlepšujú. Ich progres bol znovu citeľný aj v zápase s outsiderom skupiny, ktorý ešte nezískal žiadny bod.

V texte sa dočítate:

  • aký návod poskytol svojim zverencom tréner Francesco Calzona;
  • ako vyzerajú šance Slovenska na postup na Euro;
  • prečo ľudia prišli na zápas, aj keď v ňom nehral Cristiano Ronaldo.

Nákop mal vyzerať inak, ale padol po ňom gól

Príbeh Francesca Calzonu čoraz viac začína pripomínať Craiga Ramsayho pri hokejovej reprezentácii. Kanadský tréner spôsobil svojimi metódami herný prerod a niečo podobné sa teraz darí Calzonovi.

Taliansky tréner prebral Slovensko pred vyše rokom a spočiatku čelil kritike. Medzi inými ho kritizoval aj bývalý reprezentačný kapitán Martin Škrtel alebo niekdajší útočník Filip Šebo.

Francesco Calzona od začiatku vytrvalo vysvetľoval, že treba zostať trpezliví, veriť jeho práci a výsledky sa dostavia. Ukazuje sa, že zrejme mal pravdu, a pozitívne výsledky naozaj začínajú prichádzať.

Úvodný gól zápasu Slováci dosiahli po 9,7 sekundy Postaral sa oň Dávid Hancko, ktorý šikovne preloboval lichtenštajnského brankára po nákope Norberta Gyömbéra a vyhratej hlavičke Róberta Boženíka.

„Je to vec, ktorú skúšame na tréningu, ale nákop mal smerovať na Hancka. Robo Boženík však výborne zareagoval, vyhral vzdušný súboj a Hancko dobre doplnil priestor a skóroval,“ priznal na pozápasovej tlačovej konferencii Calzona.

Hancko dal najrýchlejší gól slovenskej reprezentácie v histórii a bol to dokonca najrýchlejší gól vo všetkých kvalifikačných zápasoch o postup na futbalové Euro v dejinách.

Od najrýchlejšieho gólu v histórii mal však Hancko aj tak pomerne ďaleko. V roku 2017 sa oň postaral Gavin Stokes v zápase juniorskej škótskej ligy. Stačilo mu len 2,1 sekundy.

Najrýchlejšie góly v histórii:

  1. Gavin Stokes 2,1 s (2017) juniorská škótska liga
  2. Vuk Bakič 2,2 s (2012) – juniorská srbská liga
  3. Jack Lyons 2,52 s (2023) mládežnícky FA Cup
  4. Marc Burrows 2,56 s (2004) zápas nižšej anglickej ligy
  5. Ricardo Oliveira 2,8 s (1998) amatérsky Uruguajský pohár
  6. Cheung Sai Ho 2,8 s (Hong Kong – Východný Timor) 1993 – Portsmouth Cup

Duda: Jedno veľké pozitívum

V zápase Slovenska s Lichtenštajnskom prešli iba ďalšie dve minúty a Ondrej Duda zvýšil na 2:0. Na konci šiestej minúty Róbert Mak upravil na 3:0. Takto rýchlo slovenská reprezentácia ešte nikdy nedosiahla úvodné tri góly.

„Som veľmi spokojný so vstupom do zápasu. Je veľmi dôležité, aby sme hneď od začiatku ukázali túžbu, a to sa nám teraz podarilo,” vyhlásil Calzona.

Zápas sa nakoniec aj skončil trojgólovým víťazstvom Slovákov. Mali ešte niekoľko šancí, ale do konca zápasu sa im už nepodarilo skórovať. „Pred bránku sme sa dostávali ľahšie ako naposledy s Portugalskom. Veľa šanciam však chýbala finalizácia, gólové zakončenie. Aj za stavu 3:0 som chcel, aby hráči pokračovali v tom, čo cvičia na tréningu, a pridali ďalšie góly,“ priznal Calzona.

Taliansky tréner motivoval svojich zverencov aj netradičnou metódou. „Pred zápasom nám ukázal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie