Denník N

Pandémia najviac zasiahla 15-ročné dievčatá: Pätinu ohrozuje depresia, cítia sa tučné a pijú stále viac energetických nápojov

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Mladé dievčatá sa najhoršie cítia pri sledovaní sociálnych sietí, chlapci mali nepríjemné pocity pri hraní online hier.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po pandémii sa zhoršilo duševné aj fyzické zdravie mladých ľudí. Najvýraznejšie sa to prejavilo u starších dievčat vo veku od 13 do 15 rokov. Upozorňuje na to štúdia HBSC. Ide o medzinárodnú štúdiu o zdraví u 11-, 13- a 15-ročných školákov, na ktorej spolupracuje Svetová zdravotnícka organizácia.

Zapojilo sa do nej 95 škôl a dotazník vyplnilo takmer 10-tisíc mladých ľudí od 11 do 15 rokov. Štúdia sa robí každé štyri roky, a tak vie ukázať, ako sa vyvíja situácia a nálady medzi mladými.

V dotazníku žiaci odpovedajú na otázky o ich fyzickom zdraví, o pocitoch pri používaní internetu alebo o tom, ako sa stravujú a hýbu. Cieľom je zachytiť nálady a trendy v živote školákov. Výsledky, ktoré štúdia predstavila, vôbec nie sú dobré.

Zdravie vnímajú negatívnejšie

Štúdia neposudzovala, ako sa mení zdravie mladých ľudí, ale pýtala sa ich na to, ako ho oni hodnotia. Mali možnosti na škále od vynikajúce až po zlé. Len každý desiaty chlapec hodnotil svoje zdravie nepriaznivo. A to vo všetkých vekových skupinách. U dievčat sa hodnotenie stavu vyvíja s vekom – čím staršie, tým horšie sa cítia.

Nepriaznivo hodnotila svoj zdravotný stav takmer štvrtina 15-ročných dievčat. Kým u chlapcov sa hodnotenie zdravia od roku 2018 nemení, u dievčat vo veku 13 a 15 rokov výrazne narástlo negatívne hodnotenie svojho zdravia.

Aké mali problémy? Každé tretie 15-ročné dievča cítilo aspoň raz za týždeň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Mladí

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie