Denník N

Vysoké napádanie, odvaha aj variabilita. Ako sa Slovensko priblížilo k modernému futbalu

Tréner Slovenska Francesco Calzona. Foto - TASR
Tréner Slovenska Francesco Calzona. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dáva hra Slovenska zmysel? Dlhé roky sa rozprávalo o tom, že slovenská futbalová reprezentácia nehrá tak, ako by sa v modernom futbale očakávalo. Vo veľa zápasoch sa akoby spoliehala na náhodu, prípadne na individuálnu brilantnosť Mareka Hamšíka.

Nedávne výkony pod talianskym trénerom Francescom Calzonom však naznačujú, že tím sa po taktickej stránke ocitol na správnej ceste.

Rozprávať o tom, že Slovensko nehralo dobre už celé roky, by však tiež nebolo spravodlivé. Napríklad v septembri 2021 podalo výborný výkon pri domácom zápase s Chorvátskom, neskorším semifinalistom MS. Vtedy tiež dokázalo vysoko napádať a silnejšiemu súperovi robilo problémy, a tiež prehralo 0:1, rovnako ako v piatok v kvalifikácii na Euro proti Portugalsku.

Herné výkony na jeseň 2021 v závere kvalifikácie na MS aj v ďalších dueloch zabezpečili predĺženie zmluvy vtedajšiemu trénerovi Štefanovi Tarkovičovi, hoci bol verejnosťou a fanúšikmi dlhodobo kritizovaný. Po následných zlých výkonoch v Lige národov však skončil a Slovenský futbalový zväz sa rozhodol prvýkrát hľadať trénera mimo Slovenska a Česka.

Calzona prišiel k národnému tímu, hoci predtým nikdy netrénoval ako hlavný tréner. Odporučil ho však Hamšík, ktorého dlho viedol ako asistent trénera v Neapole.

V prípade reprezentácie má tréner iba obmedzené možnosti. Pracuje viac-menej s rovnakým výberom hráčom ako jeho predchodcovia. Ak chce priniesť zásadné taktické zmeny, má na to iba zopár reprezentačných zrazov v priebehu kalendárneho roka, a prakticky nikdy mu neprídu úplne všetci vybraní hráči.

Pod Calzonom sa však Slovensku darí. V kvalifikácii na Euro má 13 bodov, je na postupovej druhej priečke a pred tretím Luxemburskom má náskok troch bodov. Island a Bosna a Hercegovina, ktorí mali byť podľa papierových predpokladov súperom Slovenska v boji o druhú priečku, pozbierali len po šesť bodov. Pred záverečnými štyrmi duelmi kvalifikácie má preto Slovensko výbornú východiskovú pozíciu.

Upustenie od ultra-defenzívy

Dobré výsledky sú sprevádzané aj dobrou hrou. Aj Calzona mal na svojej pozícii zlý štart. S Azerbajdžanom doma prehral (1:2), potom s Bieloruskom len remizoval (1:1) a v kvalifikácii na Euro nevyhral ani v Trnave nad Luxemburskom (0:0). Calzona však všetkých vyzýval, aby boli trpezliví, lebo pri zmene systému potrebuje ešte čas.

Septembrové zápasy ukázali, kam Slovensko po taktickej stránke smeruje. V piatok nastúpilo proti Portugalsku, jednoznačnému favoritovi, ktorý mal navyše v zostave veľký počet silných individualít na čele s Cristianom Ronaldom. Dávnejšie by sa Slovensko spoľahlo na ultra-defenzívu, ktorú napríklad bývalý tréner Ján Kozák starší aplikoval v zápasoch so Španielskom a s Anglickom. Slovensko vtedy hrozilo najmä z nebezpečných protiútokov.

Calzona tiež stavil na rozostavenie 4-2-3-1 či skôr 4-3-3, ale chcel, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie