Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Kto nevystavoval v Sovinci, nebol umelec, alebo ako sa z malej dediny stalo centrum neoficiálnej umeleckej scény

Jindřich Štreit. Foto - Peter Korček
Jindřich Štreit. Foto – Peter Korček

V Českom centre v Bratislave je z hľadiska rozmerov komorná výstava, ktorá však pripomína dôležitú kapitolu československých dejín umenia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bolo to asi okolo štvrtej popoludní, keď do výstavnej sály v bývalej škole v Sovinci vošli dvaja príslušníci Štátnej bezpečnosti. Jindřich Štreit a Jan Švankmajer práve dokončovali inštaláciu diel surrealistickej skupiny. Otvorenie výstavy Sféra snu, ktorú dlho plánovali, sa mala konať na ďalší deň.

„Vedeli sme, že nás sledujú – na každej vernisáži boli tajní, ale my sme ich už poznali. Vedeli sme presne, ktorí to sú, a zväčša bol pokoj. Až na tento jeden raz,“ spomína si Jindřich Štreit na udalosti, ktoré sa odohrali presne pred 40 rokmi.

Prihovoril sa síce za nich aj šéf miestneho národného výboru, ktorý obec Sovinec spravovalo, ale nepomohlo. Príslušníci ŠtB označili výstavu za nelegálnu a prikázali ju okamžite zlikvidovať. Vernisáž, na ktorú sa už schádzala československá umelecká undergroundová scéna, museli zrušiť.

Desiatky iných sa však zákazu vyhli.

Z výstavy Česko-slovenské konfrontace, Sovinec 1986 –1994. Výstava potrvá v Českom centre v Bratislave do 22. septembra 2023. Foto – Peter Korček
Dielo Jozefa Jankoviča na výstave v Českom centre v Bratislave.
Výstavu pripravila kurátorka Štěpánka Bieleszová z Múzea umění Olomouc v spolupráci s Českým centrom Bratislava. Dielo Juraja Meliša. Foto – Peter Korček

Zlomok jedného fenoménu

„Ohromne ma to bavilo,“ hovorí Jindřich Štreit pri pohľade na čiernobiele fotografie z vernisáží v Sovinci, ktoré majú tridsať-štyridsať rokov.

Tým by sa azda dala v stručnosti zhrnúť aj odpoveď na otázku, ako výstavy v tejto malej českej obci vlastne vznikli a prečo sa stali legendárnymi. V skutočnosti to, samozrejme, bolo o čosi komplikovanejšie – čo naznačuje aj príbeh zo zakázanej výstavy surrealistov. Eštebáci sa Štreitovi nielen vyhrážali, ale ho aj zavreli.

Na aktuálnej výstave v Českom centre je iba zlomok z toho všetkého.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie