Denník N

Na arménskych hraniciach sa hromadia azerbajdžanské vojská, v Arménsku cvičia Američania a Kremeľ zúri

Vojna о Náhorný Karabach sa mení na boj o Arménsko. Foto -Deník N/Petra Procházková
Vojna о Náhorný Karabach sa mení na boj o Arménsko. Foto -Deník N/Petra Procházková

Vzájomne výhodné spojenectvo Arménska a Ruska sa rozpadá. Podľa niektorých pozorovateľov je na spadnutie ďalšia arménsko-azerbajdžanská vojna – už nielen o Náhorný Karabach. Moskva sa pritom zaviazala, že bude Arménsko chrániť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Je to rétorika na hrane hrubej urážky,“ sformulovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharova ruské rozhorčenie. Zhrnula tým pocity Moskvy, ktoré vyvolala séria „nie priateľských krokov“ arménskeho vedenia.

Ruské ministerstvo si predvolalo arménskeho veľvyslanca, aby si vypočul a odovzdal „ostrý protest“.

„Arménska neposlušnosť“ nateraz vrcholila v pondelok, keď sa v krajine začalo spoločné americko-arménske vojenské cvičenie. Malé, ale zásadné.

Čo mu predchádzalo?

Vzbura č. 1: Ratifikácia „zatykača“ na Putina

Rozhovor arménskeho premiéra Nikolu Pašinjana v talianskom denníku La Repubblica z 3. septembra bol rozbuškou, ktorá v Moskve vyvolala zdesenie, zlosť aj strach.

Podľa predsedu arménskej vlády „ruskí mierotvorcovia nekontrolujú Lačinský koridor“. To by pritom podľa záväzku Kremľa mali robiť; ide o hlavnú spojnicu medzi arménskou exklávou v Azerbajdžane Karabachom a Arménskom, ktorá zabezpečuje celé zásobovanie.

Pašinjan zároveň vyhlásil, že závislosť Arménska od Ruska, hlavne v bezpečnostnej sfére, je obrovskou strategickou chybou. A že teraz, keď Rusko bojuje na Ukrajine a potrebuje vojakov a zbrane na túto vojnu, nedokáže, ani keby chcelo, zaistiť bezpečnosť Arménska, ku ktorej sa zmluvne zaviazalo.

Niet divu, že NATO v tejto situácii pozýva Arménsko do svojich radov, priznal Pašinjan.

Niečo také si vysoký arménsky predstaviteľ nedovolil povedať veľa rokov. Vlastne nikdy.

V Moskve sa najprv chvíľu preberali zo šoku a potom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Európska únia

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie