Denník N

V košických uliciach a parkoch vznikol netradičný urban golf. Chcela som priniesť nový typ zážitku, vraví jeho zakladateľka

Monika Paholok pri odpaľovaní loptičky v Košiciach. Foto N - Peter Lázár
Monika Paholok pri odpaľovaní loptičky v Košiciach. Foto N – Peter Lázár

„Hra golfu nemusí byť snobská zábavka, ako to často vníma verejnosť,“ hovorí Monika Paholok, rodáčka z Košíc, ktorá sa konceptom urban golfu inšpirovala vo Švajčiarsku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Všetko sa začalo cez pandémiu, keď nevedela, kam s rodinou ísť a čo robiť. Monika Paholok už roky žije vo Švajčiarsku a doposiaľ bola zvyknutá voľný čas tráviť športom a aktivitami v prírode. Aj preto neváhala, keď zrazu na webe objavila ponuku zahrať si golf priamo v mestskom prostredí.

Urban golf, ako sa tento neobvyklý prístup ku golfu v meste nazýva, funguje v meste Winterthur, kam sa o pár dní vybrala aj s celou rodinou. Po príchode na stanovište dostali za poplatok golfové palice, špeciálne loptičky a k tomu mapku s dráhami roztrúsenými po meste.

„Keď sme dostali všetky tieto veci, nikto nám nič viac k tomu nepovedal. Riadili sme sa len inštrukciami a postupovali krok za krokom podľa mapy,“ hovorí Monika Paholok. „Napokon bol z toho super strávený deň. Celá rodina sa zabavila a plusom bolo, že sme mohli mesto spoznať z inej strany.“

Koncept urban golfu nedávno priniesla aj do Košíc. Zacielila ho pre rôzne skupiny obyvateľov mesta, z ktorých chce postupne vybudovať profesionálnu ligu.

Východiskovým bodom urban golfu v Košiciach je Kino Úsmev. Tam dostanete palice, špeciálne mäkké loptičky, odpaľovaciu podložku a mapu. Foto N – Peter Lázár
Trasa urban-golfového ihriska má v Košiciach 6 kilometrov. Foto N – Peter Lázár

Autentický mestský zážitok

Urban golf sa vo švajčiarskom Winterthure hráva päť rokov. Ľudia aktivitu vyhľadávajú najmä pre nevšedný zážitok, na ktorý sa môžu vydať spoločne s priateľmi a za ktorým zároveň nemusia ďaleko cestovať.

„Švajčiari sú zvyknutí na to, že čas počas víkendov vyhľadávajú rôzne aktivity a trávia ich spoločne s priateľmi a rodinou. Aj my sa chodíme často bicyklovať alebo na hory. Máme však trocha staršie deti, a keď spoločne chceme podniknúť niečo v meste, veľa možností nie je,“ vraví Monika Paholok.

Mestský urban golf je oproti klasickému golfu, pre ktorý platia prísnejšie pravidlá, uvoľnenejší. Hráči

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Kultúra

Teraz najčítanejšie