Denník N

Tak do toho

James Ensor –The Intrigue.
James Ensor –The Intrigue.

Upratať si pracovný stôl – tým by to mohlo začať, keby sa chcelo, ale ono sa nechce.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pomohol by James Ensor. V takéto ráno, keď sa neviem úplne rozhodnúť, odkiaľ mám vyjsť z konope, v origináli kam z konopí, motajúc sa po byte a hľadajúc, čo by som urobil, lepšie povedané, neurobil.

Upratať si pracovný stôl – tým by to mohlo začať, keby sa chcelo, ale ono sa nechce. Chce sa snívať a melancholicky pozerať doprázdna…

A vtedy z diaľky, veľkej diaľky až z Ostende, až od Atlantického pobrežia prichádza obraz. Obraz nad mieru jasný a výrazný a aktuálny ako svetlo na brehu oceánu. Ensorov obraz z roku 1890 The Intrigue, sú na ňom masky, teda postavy v maskách.

Mám v hlave aj iný jeho obraz Príchod Krista do Bruselu.

Zrejme jeho najznámejší obraz, ten, po namaľovaní ktorého sa stal tým Jamesom Ensorom, ktorého každý poznal a rešpektoval. Aj keď sa okrem krátkych pobytov z Ostende nepohol, stal sa uznávaným, teda jeho obrazy, on sám chodil každý deň nenápadný na prechádzku zo svojho domu dole dlhou rovnou ulicou k moru, teda oceánu. Neviem, či už to je oceán alebo ešte kanál, musím sa spýtať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie