Denník N

Expert na transplantácie: Orgány od darcov by mohli oveľa viac pomáhať živým pacientom

Ľuboslav Beňa. Foto – archív Ľ. B.
Ľuboslav Beňa. Foto – archív Ľ. B.

Keď sú pacienti na základe chronického zlyhávania srdca indikovaní na transplantáciu a oni ju absolvujú, asi 90 percent z nich prežije nasledujúci rok, vraví riaditeľ košickej univerzitnej nemocnice Ľuboslav Beňa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) minulý piatok vykonali historicky prvú transplantáciu na Slovensku, po ktorej by sa diabetickej pacientke mohla obnoviť v tele prirodzená tvorba inzulínu.

Neznamená to, že takéto výkony – transplantácie pankreatických buniek – budú odteraz na Slovensku pravidlom. Naše transplantačné centrá nemajú vybavenie na transplantácie pankreasu. Sú štyri: Bratislava sa špecializuje na srdce a obličky, Košice a Martin na obličky a Banská Bystrica na pečeň a obličky. Kvôli transplantácii pankreasu slovenskí pacienti už roky cestujú do Prahy.

Aj piatková transplantácia pankreatických buniek bola možná iba vďaka spolupráci so štátnym Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe, ktoré je najväčším klinickým a vedecko-výskumným pracoviskom v Českej republike.

Riaditeľ košickej UNLP Ľuboslav Beňa bol v rokoch 2018 až 2022 prezidentom Slovenskej transplantologickej spoločnosti a pred nástupom do funkcie riaditeľa košickej nemocnice dvanásť rokov ako primár riadil Transplantačné oddelenie UNLP.

V rozhovore hovorí:

  • ako prebiehala piatková transplantácia pankreatických buniek;
  • ako transplantované obličky od novorodenca môžu pomôcť dospelému človeku;
  • v čom sa naše pravidlá na transplantáciu obličiek líšia od Česka;
  • kde máme v transplantačnej medicíne rezervy.

V čom bola piatková operácia unikátna?

U nás v UNLP sa 8. septembra robila vôbec prvýkrát na Slovensku transplantácia takzvaných Langerhansových ostrovčekov u pacientky s diabetom závislým od inzulínu. Zhodou okolností sme tejto pacientke pár dní predtým transplantovali aj obličku od živého darcu.

Z jedného OAIM (oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny) pracoviska v našom regióne sme dostali informáciu o potenciálnom orgánovom darcovi, ktorému bolo možné odobrať aj pankreas. Okrem toho, že pankreas produkuje enzýmy na trávenie, produkuje aj hormóny a z nich predovšetkým inzulín, ktorý reguluje glukózový metabolizmus. Zjednodušene povedané, práve tieto Langerhansove alebo pankreatické ostrovčeky, ktorých bunky produkujú inzulín, diabetikom I. typu chýbajú, a preto potrebujú dodávky inzulínu injekciami alebo pumpou.

Keďže na Slovensku sa izolácia pankreatických ostrovčekov nerealizuje v žiadnom transplantačnom centre, pretože na to nemáme potrebné vybavenie, tak odobratý pankreas sme letecky poslali do pražského IKEM-u, tam z neho odizolovali pankreatické ostrovčeky a poslali nám ich späť do Košíc. No a naši špecialisti tie bunky produkujúce inzulín v spolupráci s kolegom z IKEM-u transplantovali našej pacientke do pečeňového riečiska.

Čo to pre ňu bude znamenať?

Mala by byť nezávislá od inzulínu.

Ona sa vlastne zbaví cukrovky?

Buď sa jej zbaví úplne, to znamená, že vôbec nebude potrebovať inzulín. Alebo ho bude potrebovať, ale to množstvo bude podstatne nižšie. Efekt transplantácie buniek uvidíme približne po mesiaci.

Takzvané pečeňové riečisko pacientky na RTG snímke počas piatkovej operácie v košickej UNLP. Tam jej transplantovali pankreatické bunky produkujúce inzulín. Tento typ transplantácie bol na Slovensku vykonaný prvýkrát. Foto – UNLP

Prečo aj na Slovensku nemáme laboratórium, v ktorom by sme dokázali z pankreasu izolovať bunky produkujúce inzulín a ich transplantáciou pomáhať diabetikom?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie