Denník N

Najskôr si jednoducho spustite potápačský reflex. Ako využiť výhody plávania v studenej vode a kedy s ním byť opatrný

Foto - Todd Quackenbush/Unsplash
Foto – Todd Quackenbush/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše psychiater Richard A. Friedman, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Existujú zaujímavé predbežné dôkazy, že plávanie v studenej vode môže mať antidepresívne účinky.

Štúdia z Veľkej Británie z roku 2020 uviedla, že plávanie v studenom oceáne znížilo depresívnu náladu plavcov až 10-krát viac než u kontrolnej skupiny, ktorá plavcov sledovala z pláže.

súhrn klinických pozorovaní jednej ženy s rezistentnou depresiou ukázal, že jej symptómy sa výrazne zlepšili po pravidelnom plávaní v studenej morskej vode raz týždenne.

Štúdie o vplyvoch plávania v studenej vode na duševné zdravie však zväčša sledujú skupiny viacerých ľudí plávajúcich spolu, takže je ťažké určiť, či je antidepresívny účinok dôsledkom socializácie alebo samotného plávania.

Vystavenie sa studenej vode však má povzbudzujúce účinky a zdá sa, že zvyšuje množstvo látok, ktoré sa preukázateľne podieľajú na regulácii nálady.

Napríklad štúdie, v rámci ktorých sa zdraví ľudia ponárali do studenej vody, ukázali u týchto ľudí prudký nárast

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Plávanie a otužovanie

Radíme športovcom

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie