Denník N

Smrť leta alebo Na mrholenie ešte nikto nikdy nezomrel

Ilustrácia – Vizár
Ilustrácia – Vizár

Náš doterajší sen o opaľovaní na pláži sa s rastúcimi teplotami čoraz viac rozplýva. Budeme si musieť znovu premyslieť, čo s júlom a augustom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je americko-britský historik

Väčšina z nás má nejakú predstavu príjemne stráveného leta. Vo všeobecnosti zahŕňa aj pláže. Američania mieria na svoje pobrežia – vyhýbajú sa iba hmlou zahalenému San Franciscu – a Európania k Stredozemnému moru. Všetci sa vyzliekame do plaviek, sedíme na slnku a občas šantíme vo vlnách. Naším cieľom je vrátiť sa domov s dobrou náladou a opálení. Ak pochádzate z inej planéty a neviete, o čom hovorím, pozrite si upútavku na film Barbie.

Aby vyhovel našim požiadavkám, vyvinul sa okolo nich celý ekonomický systém. Letecké spoločnosti súťažia o to, kto nás dopraví do prímorských letovísk, kde hotely poskytujú prístrešie a jedlo. Reštaurácií s výhľadom na more je plno. Tí, ktorí si môžu dovoliť druhý domov, súťažia o pobrežné nehnuteľnosti. Vlastniť loď alebo inú vodnú hračku je často súčasťou obchodu. Existuje aj sladkovodný variant, v ktorom more nahrádza jazero, ale základný koncept je rovnaký.

To vysvetľuje, prečo sa po zrušení obmedzení týkajúcich sa covidu za posledné dva roky ľudia na celom svete opäť nahrnuli na svoje obľúbené pláže. Mnohé dovolenkové destinácie s teplým počasím zaznamenali v roku 2022 rekordné množstvo príletov – napríklad grécky ostrov Mykonos alebo americký ostrov Portoriko. Nebolo to len preto, že letecká doprava sa vo všeobecnosti vrátila do pôvodného stavu, keďže celkový objem cestujúcich v roku 2022 predstavoval iba 90 percent úrovne z roku 2019, ale preto, že sa trhový podiel destinácií zameraných na slnko a more zvýšil.

Nový normál?

Zdá sa však, že rastúce globálne teploty túto verziu leta ničia. Nič z toho, čo som práve opísal, nie je príjemné, ak je ortuť vyššia ako 30 stupňov Celzia. Opaľovanie sa skutočne stáva životu nebezpečným. A kto chce stráviť týždeň na Korfu, keď horí veľká časť ostrova? Toto leto v južnej Európe nebolo ani tak podľa Barbie, ako skôr podľa Oppenheimera.

Dokonca aj tí, ktorí o klimatických zmenách radšej nepremýšľajú príliš hlboko, si všimnú, keď sa ich letné prázdniny premenia na utrpenie podobné pomalému pečeniu. Tí, čo vlastnia kapitál – hotely, domy, lode –, na ňom prirodzene lipnú v nádeji, že toto leto je odchýlka a budúci rok sa vráti do normálu. Tejto nádeje sa však držia už pekných pár rokov. Do hlavy sa neustále vkráda hrozná otázka: Čo ak je toto nový normál?

Tento článok nie je miestom na hlboké úvahy o zložitosti a neistote modelov klimatických zmien. Ako minulý mesiac ukázal John Burn-Murdoch, globálne otepľovanie už nemusí byť teóriou; je to realita. Extrémne horúčavy sú v týchto rokoch (2019 – 2023) vo veľkých mestách podstatne bežnejšie ako na začiatku 50. rokov minulého storočia.

Presnejšie povedané, v Aténach je 2,7-krát viac dní s popoludňajšími teplotami nad 30 °C. V Barcelone je to 3,7-krát viac, v Paríži 8,1-krát a Londýn zaznamenal ohromujúci vyše desaťnásobný nárast. Všetky tieto mestá sú v blízkosti mora, takže nie je prekvapujúce, že obľúbené letné prímorské destinácie – ako napríklad francúzske Azúrové pobrežie a Martha’s Vineyard v Massachusetts – boli v posledných rokoch tiež výrazne teplejšie ako v 19. a 20. storočí.

Štokholm namiesto Ríma?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie