Denník N

Spor prezidentky a Žilinku o paragraf 363 ide na Ústavný súd. Generálny prokurátor oddialil hrozbu disciplinárky

Zuzana Čaputová a Maroš Žilinka. Foto - TASR, koláž N
Zuzana Čaputová a Maroš Žilinka. Foto – TASR, koláž N

Aktualizované 13. 9. o 10:02 o reakciu Žilinku. Prezidentka píše ústavným sudcom, že jej generálny prokurátor odmietol dať rozhodnutia, ktoré dávajú na webovú stránku prokuratúry.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa dostala do vážneho sporu s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Keďže jej odmietol dať dokumenty, ako na generálnej prokuratúre rozhodujú o podaniach podľa paragrafu 363, obrátila sa v utorok na Ústavný súd.

Od ústavných sudcov žiada výklad ústavy, či jej mohol generálny prokurátor odmietnuť poskytnúť uznesenia týkajúce sa sporného paragrafu 363 Trestného poriadku. Žiadala všetky rozhodnutia generálnej prokuratúry, odkedy je Žilinka vo funkcii, teda od 10. decembra 2020.

Generálny prokurátor dlhšie čelí kritike, že on a jeho námestníci kontroverzne zasahujú pomocou paragrafu 363 do prípadov špeciálnej prokuratúry a zbavujú obvinení vplyvných prominentov – vyhoveli aj predsedovi Smeru Robertovi Ficovi či jeho najbližšiemu spolupracovníkovi, exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Od ústavných sudcov očakáva prezidentka, že Žilinkovi prikážu vyhovieť jej a „bez zbytočného odkladu“ poskytnúť požadované listiny.

Kým Ústavný súd rozhodne, kto má pravdu, či Žilinka alebo Čaputová, potrvá to. Z prezidentkinho návrhu na Ústavný súd vyplýva, že zatiaľ nemôže rozhodnúť, či navrhne Žilinku disciplinárne stíhať v súvislosti s paragrafom 363. Chcela skúmať, či sa nedopustil pochybení, pre ktoré by mal čeliť disciplinárnemu konaniu.

„V prípade

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Smer

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie