Dnes sa nebojuje ako v Top Gune, musíte viac premýšľať, vraví pilot, ktorý trénoval obranu pred Rusmi

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Na menovke má prezývku Viper, ale volá sa Aleš Svoboda. Český stíhací pilot nie je len záložným astronautom Európskej vesmírnej agentúry, ale aj letcom určeným na preškolenie na F-35, ak si Česko tieto lietadlá zaobstará. Americký stroj si už vyskúšal v simuláciách zameraných na boj s Ruskom po jeho prípadnom vpáde na Západ.
V rozhovore sa ho pýtame:
- v čom vidí výhody lietadla 5. generácie oproti starším strojom;
- ako vyzerajú cvičenia, kde F-35 simulujú aj roly nepriateľských lietadiel;
- čo robí pilot pred odpálením riadenej strely a po ňom, aby mal čo najvyššiu šancu zasiahnuť cieľ a nedať sa odkryť radarom;
- či F-35 nepotrebuje medzi letmi príliš veľa servisného času.
Máte za sebou simulované scenáre s lietadlami F-35, absolvovali ste ich v USA. Keď sa spýtam jednoducho, aké rozdiely vidíte oproti lietadlám starších generácií?
Cvičili sme scenáre, ktoré by mohli nastať u nás, v našom operačnom priestore, ak by prišlo k napadnutiu zo strany Ruskej federácie. Rozdiely sú najmä v operačných schopnostiach.
Keď hovoríte náš operačný priestor, myslíte tým české územie alebo vzdušný priestor krajín NATO?
Oboje. Ak by došlo k aktivácii článku 5, prispievali by sme ku kolektívnej obrane svojimi lietadlami. Nečakali by sme v druhom rade, ako to dopadne v Poľsku – že by sme niečo začali robiť až vtedy, keď sa to skončí zle.
NATO má spracované plány, kto by kam šiel čo robiť v prípade napadnutia. My by sme zapojením prenesene bránili aj Českú republiku. No bránili by sme ju napríklad v Poľsku alebo v Pobaltí.
A tie scenáre?
Zodpovedajú druhu ohrozenia: