Denník N

Dnes sa nebojuje ako v Top Gune, musíte viac premýšľať, vraví pilot, ktorý trénoval obranu pred Rusmi

Aleš Svoboda v kokpite Gripena. Foto - Generálny štáb AČR
Aleš Svoboda v kokpite Gripena. Foto – Generálny štáb AČR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Na menovke má prezývku Viper, ale volá sa Aleš Svoboda. Český stíhací pilot nie je len záložným astronautom Európskej vesmírnej agentúry, ale aj letcom určeným na preškolenie na F-35, ak si Česko tieto lietadlá zaobstará. Americký stroj si už vyskúšal v simuláciách zameraných na boj s Ruskom po jeho prípadnom vpáde na Západ.

V rozhovore sa ho pýtame:

  • v čom vidí výhody lietadla 5. generácie oproti starším strojom;
  • ako vyzerajú cvičenia, kde F-35 simulujú aj roly nepriateľských lietadiel;
  • čo robí pilot pred odpálením riadenej strely a po ňom, aby mal čo najvyššiu šancu zasiahnuť cieľ a nedať sa odkryť radarom;
  • či F-35 nepotrebuje medzi letmi príliš veľa servisného času.

Máte za sebou simulované scenáre s lietadlami F-35, absolvovali ste ich v USA. Keď sa spýtam jednoducho, aké rozdiely vidíte oproti lietadlám starších generácií?

Cvičili sme scenáre, ktoré by mohli nastať u nás, v našom operačnom priestore, ak by prišlo k napadnutiu zo strany Ruskej federácie. Rozdiely sú najmä v operačných schopnostiach.

Keď hovoríte náš operačný priestor, myslíte tým české územie alebo vzdušný priestor krajín NATO?

Oboje. Ak by došlo k aktivácii článku 5, prispievali by sme ku kolektívnej obrane svojimi lietadlami. Nečakali by sme v druhom rade, ako to dopadne v Poľsku – že by sme niečo začali robiť až vtedy, keď sa to skončí zle.

NATO má spracované plány, kto by kam šiel čo robiť v prípade napadnutia. My by sme zapojením prenesene bránili aj Českú republiku. No bránili by sme ju napríklad v Poľsku alebo v Pobaltí.

A tie scenáre?

Zodpovedajú druhu ohrozenia:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojenské nákupy

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie