Denník N

Dnes sa nebojuje ako v Top Gune, musíte viac premýšľať, vraví pilot, ktorý trénoval obranu pred Rusmi

Aleš Svoboda v kokpite Gripena. Foto - Generálny štáb AČR
Aleš Svoboda v kokpite Gripena. Foto – Generálny štáb AČR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na menovke má prezývku Viper, ale volá sa Aleš Svoboda. Český stíhací pilot nie je len záložným astronautom Európskej vesmírnej agentúry, ale aj letcom určeným na preškolenie na F-35, ak si Česko tieto lietadlá zaobstará. Americký stroj si už vyskúšal v simuláciách zameraných na boj s Ruskom po jeho prípadnom vpáde na Západ.

V rozhovore sa ho pýtame:

  • v čom vidí výhody lietadla 5. generácie oproti starším strojom;
  • ako vyzerajú cvičenia, kde F-35 simulujú aj roly nepriateľských lietadiel;
  • čo robí pilot pred odpálením riadenej strely a po ňom, aby mal čo najvyššiu šancu zasiahnuť cieľ a nedať sa odkryť radarom;
  • či F-35 nepotrebuje medzi letmi príliš veľa servisného času.

Máte za sebou simulované scenáre s lietadlami F-35, absolvovali ste ich v USA. Keď sa spýtam jednoducho, aké rozdiely vidíte oproti lietadlám starších generácií?

Cvičili sme scenáre, ktoré by mohli nastať u nás, v našom operačnom priestore, ak by prišlo k napadnutiu zo strany Ruskej federácie. Rozdiely sú najmä v operačných schopnostiach.

Keď hovoríte náš operačný priestor, myslíte tým české územie alebo vzdušný priestor krajín NATO?

Oboje. Ak by došlo k aktivácii článku 5, prispievali by sme ku kolektívnej obrane svojimi lietadlami. Nečakali by sme v druhom rade, ako to dopadne v Poľsku – že by sme niečo začali robiť až vtedy, keď sa to skončí zle.

NATO má spracované plány, kto by kam šiel čo robiť v prípade napadnutia. My by sme zapojením prenesene bránili aj Českú republiku. No bránili by sme ju napríklad v Poľsku alebo v Pobaltí.

A tie scenáre?

Zodpovedajú druhu ohrozenia:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojenské nákupy

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie