Denník N

Kométu Nišimura objavil nadšenec astronómie, zelenkavá farba telesa nevznikla úpravou fotiek

Kométa Nišimura (vľavo) vyfotená Petrom Horálkom neďaleko obce Záhradné. Foto – Petr Horálek
Kométa Nišimura (vľavo) vyfotená Petrom Horálkom neďaleko obce Záhradné. Foto – Petr Horálek

Príležitosť na ďalšie pozorovanie bude až o zhruba 434 rokov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Vyfotiť som ju stihol len tak-tak, tesne predtým, ako by sa stratila v žiari svitania,“ povedal o fotografii kométy C/2023 P1 (Nišimura) český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Snímka vznikla túto sobotu neďaleko obce Záhradné v okrese Prešov. Okrem kométy je na nej aj jasná planéta Venuša. V pondelok bola vybratá ako Astronomická snímka dňa NASA.

Tento utorok je kométa k Zemi najbližšie, keď sa k nej priblíži na vzdialenosť 126 miliónov kilometrov. V nasledujúcom období sa od nás bude vzďaľovať.

Naposledy preletela kométa okolo Zeme pred zhruba 434 rokmi. Bolo to asi 20 rokov pred tým, než Galileo Galilei namieril svoj ďalekohľad na oblohu a zistil, že Jupiter má mesiace, ktoré ho obiehajú.

Tieto pozorovania otriasli dobovou predstavou o výnimočnom postavení našej planéty,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie