Režisér Dakh Daughters: Všetci musíme brániť vlastnú budúcnosť, našou formou odporu je umenie

Ukrajinské divadelno-hudobné zoskupenie sa vracia na Slovensko s novým projektom.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Je to divadlo aj hudba, folklór a zároveň akustický punk. Po kabarete Ruže v roku 2016 sa na Divadelnú Nitru vracia ukrajinský ženský kolektív Dakh Daughters, známy aj z vystúpení na Pohode. Tentoraz prichádzajú s predstavením Danse Macabre, ktoré v stredu 27. septembra uzavrie tento ročník nitrianskeho festivalu. Viac nám o novinke porozprával režisér Vlad Trojickyj, zakladateľ kyjivského centra súčasného umenia Dakh, z ktorého vzišli aj Dakh Daughters.
Čím sa líši Danse Macabre od predchádzajúcich predstavení?
Je prvé, ktoré vzniklo po vypuknutí vojny. Premiéra bola v júni 2022 v parížskom Théâtre de l’Odéon. Odvtedy sme ho hrali v niekoľkých európskych krajinách. Ruže sú viac koncertom, Danse Macabre je viac divadlo. Dokumentárne divadlo, pretože rozpráva príbehy našich dievčat a ďalších ukrajinských žien po začiatku vojny, ktoré sa stretli s týmto skurveným ruským mierom, svetovým mierom. Je to zároveň