Denník N

Voda odplavila celé štvrte. V Líbyi na záplavy neboli pripravení, záchranné práce komplikuje boj o moc

Na snímke bahno a materiálne škody, ktoré spôsobili záplavy v dôsledku búrky Daniel v Líbyi. Foto - TASR/AP
Na snímke bahno a materiálne škody, ktoré spôsobili záplavy v dôsledku búrky Daniel v Líbyi. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Obyvatelia severovýchodných miest Líbye si najprv mysleli, že ich zasiahol „len“ silný dážď. Keď však v noci z nedeľu na pondelok počuli silné výbuchy po pretrhnutí dvoch priehrad, uvedomili si, že situácia je oveľa vážnejšia.

Dlhodobo nestabilnú africkú krajinu postihli jedny z najhorších záplav za posledných sto rokov. Podľa miestnych úradov si mohli vyžiadať 2 300 až 5 000 obetí, pričom skutočný počet mŕtvych je zrejme oveľa vyšší. Nezvestných môže byť až 10-tisíc ľudí.

Ako povedal jeden z predstaviteľov armády pre New York Times, preživší v postihnutých oblastiach majú pocit, akoby sa narodili druhýkrát.

Záchranné práce výrazne komplikuje bezpečnostná situácia v Líbyi, kde o moc vyše desať rokov bojujú dve vlády. Záchranári z okolitých krajín sa do postihnutých oblastí dostali až po 36 hodinách.

Nešťastie prichádza v bezprecedentnom roku prírodných katastrof a len niekoľko dní po ničivom zemetrasení v Maroku.

Ako rana z nebies, vraví expert

Spúšť na severovýchode Líbye zapríčinila stredomorská búrka Daniel, ktorá minulý týždeň spôsobila zničujúce záplavy v Grécku. V nedeľu sa tlaková níž presunula na líbyjskú pevninu, kde zosilnela na tropický cyklón známy ako „medikán“.

O čo ide?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Počasie

Svet

Teraz najčítanejšie