Denník N

Lepšie, než sa čakalo. Ako kráľ Karol III. zvládol prvý rok na britskom tróne

Britský panovník Karol III. Foto - TASR/AP
Britský panovník Karol III. Foto – TASR/AP

Odborníci na britskú kráľovskú monarchiu sa rozchádzajú v hodnoteniach. Niektorí označujú prvý rok vlády Karola III. za jednotvárny a nudný, česká expertka Irena Cápová tvrdí, že sa britský panovník ukázal ako sebavedomý a múdry kráľ.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Deň prvého výročia svojej vlády strávil podobne, ako to robila kráľovná Alžbeta II. V tichosti a súkromí zámku Balmoral si Karol III. pripomínal nielen rok od svojho nástupu na trón, ale hlavne výročie úmrtia svojej mamy.

Bolo to bez okázalých pôct a fanfár, salvy minulý piatok zneli len v Londýne, ako pripomienka výročia panovania 74-ročného kráľa.

V spôsobe vládnutia, aký vlani zvolil britský panovník Karol III., možno vidieť kontinuitu aj odkazy na kráľovnú Alžbetu II.

Britská BBC napísala, že prvý rok jeho panovania bol viac o stabilite a uistení, ako o zmenách alebo reformách, o ktorých Karol III. vopred hovoril. Niektorí pozorovatelia v tom vidia „neoficiálne obdobie smútku“ po úmrtí 96-ročnej panovníčky.

Denník Telegraph uviedol, že Karolovi III. sa počas posledného roka podarilo previesť „kráľovskú rodinu cez rozbúrené vody“. Podľa britského denníka mu pomohlo hlavne to, ako citlivo reagoval na obrovskú vlnu smútku, ktorú vyvolala smrť Alžbety II.

Telegraph uviedol, že jeho prevzatie moci bolo do veľkej miery bezproblémové a agentúra Bloomberg napísala, že prvý rok Karola III. na tróne bol „príjemne jednotvárny a skutočne nudný“.

Česká odborníčka na kráľovskú rodinu Irena Cápová prvý rok Karola III. hodnotí ako výborný.

„Ja by som ten posledný rok za nudný naozaj nepovažovala. Nehovoriac o tom, že britský kráľ nemá svet baviť. Má vzbudzovať úctu a rešpekt a to sa Karolovi III. darí,“ hovorí pre Denník N.

„Je to sebavedomý a múdry kráľ. Čo viac si v dnešnej nestabilnej, rozkolísanej dobe priať.“

Úspech v Nemecku

O Karolovi III. sa hovorilo, že britskú monarchiu zmodernizuje a prinesie odvážne zmeny. Jeho prvý rok na tróne sa spája skôr s pokojom a uznaním po dlhej vláde Alžbety II.

Kráľ Karol III. stál pred ťažkou skúškou, v ktorej podľa odborníkov na britskú kráľovskú monarchiu uspel. Vyhol sa zásadným chybám či rodinným katastrofám, ktoré mohla priniesť napríklad autobiografia jeho mladšieho syna princa Harryho.

Kniha Náhradník, o ktorej sa hovorilo, že otrasie monarchiou, napokon vykreslila Karola III. ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Britská kráľovská rodina

Svet

Teraz najčítanejšie