Denník N

Ako veľmi môže EÚ narásť? Von der Leyen vyzýva na veľké rozširovanie, vstúpiť by mohla Ukrajina aj Balkán

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová prednáša záverečný prejav o stave Európskej únie pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) na plenárnom zasadnutí EP 13. septembra 2023 v Štrasburgu. Foto – TASR/AP
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová prednáša záverečný prejav o stave Európskej únie pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) na plenárnom zasadnutí EP 13. septembra 2023 v Štrasburgu. Foto – TASR/AP

„Nemôžeme nechať svojich spoluobčanov Európanov za sebou,“ povedala v prejave o stave Únie predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyen.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„V deň, keď ruské tanky prekročili hranice Ukrajiny, sa mladá žena vydala na cestu do Prahy, aby svoje dieťa odniesla do bezpečia,“ rozprávala predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyen v prejave o stave Únie. Prerozprávala príbeh ukrajinskej spisovateľky a aktivistky Victorie Ameliny.

Keď Ameline opečiatkovali v Česku pas, rozplakala sa. Syn sa jej opýtal, prečo plače. „Lebo sme doma,“ odpovedala, ale chlapec odvetil, že toto nie je Ukrajina.

A tak Amelina dodala: „Toto je Európa.“

Von der Leyen v príhovore jasne povedala, že budúcnosť Ukrajiny je v Európskej únii. A nielen jej.

Predsedníčka eurokomisie vyzýva na veľké rozširovanie Únie z aktuálnych 27 členov na viac ako 30. Vstúpiť by malo aj Moldavsko a krajiny západného Balkánu. Ako Denníku N povedal europoslanec Vladimír Bilčík (Demokrati), ktorý zastupuje frakciu ľudovcov, bude to geopoliticky niečo podobné ako veľké rozširovanie v roku 2004, keď do Únie vstúpilo desať krajín vrátane Slovenska.

„Rozšírenie je najlepšou odpoveďou, ktorú Európska únia vie dať v čase, keď čelí hrozbám, ktoré vidíme obzvlášť v ruskej agresii, a tak, aby zastabilizovala svojich susedov a ponúkla im zmysluplnú budúcnosť,“ hovorí Bilčík s tým, že kandidátske krajiny musia najprv splniť kritériá.

Čo treba urobiť a ako dlho to trvá?

Ukrajina, Moldavsko a sedem ďalších krajín – najmä zo západného Balkánu – už majú stanovené reformné ciele a Gruzínsko je kdesi na ceste k prístupovým rokovaniam.

Podľa Bilčíka, ktorý je stálym spravodajcom pre Srbsko, „sme ešte ďaleko od toho, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Svet

Teraz najčítanejšie