Denník N

Hľadáme najlepší slovenský hudobný album všetkých čias

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Štartujeme seriál o domácej hudbe vychádzajúci z výsledkov rozsiahlej ankety.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Niet veľmi z čoho vyberať, nemá kto hodnotiť a hudba je aj tak na okraji záujmu. Tak znejú závery článku s názvom Na Slovensku dodnes nepoznáme najlepší album. Napísal ho kolega Peter Bálik v roku 2001.

Konštatuje v ňom, že v Česku už v tých časoch prebehlo niekoľko zostavovaní rebríčkov najlepších platní, pričom predmetom záujmu bola aj slovenská produkcia. No u nás je reflexia stále na bode mrazu.

Keď dnes Denník N štartuje seriál Najlepší slovenský hudobný album, východiskom je práve tento deficit.

Cieľom nie je prísne štatistické hodnotenie ani nemožné súťaženie v estetickej kvalite. Naša výzva osloveným respondentom a respondentkám na označenie najlepších albumov je hlavne nástrojom na ohliadnutie, čo sme si tu za vyše päťdesiat rokov v (populárnej) hudbe vytvorili.

Predsa sme sa posunuli

V porovnaní s Bálikovým článkom môžeme po dvadsiatich rokoch konštatovať viacero posunov. Jednak je určite z čoho vyberať. Práve po prelome milénia totiž došlo k explózií vydávania hudby v menších, ale o to zaujímavejších vydavateľstvách.

Nedá sa povedať ani to, že hudba je na okraji záujmu. Je prítomná všade. Každý ju nosí so sebou v telefóne a množiace sa podujatia, zdá sa, nemajú problém prilákať publikum. A to práve aj na domácu produkciu.

Áno, hudobná kritika na Slovensku naďalej nie je masovo zaľudnené pole a nemáme možnosť prehrabávať sa hudobnými magazínmi, nehovoriac o tlačených. No množina ľudí, ktorí s hudobnou produkciou majú nejakým spôsobom do činenia, je rozsiahla.

Preto sme nemali problém zostaviť zoznam vyše stovky respondentov, ktorých názor na domácu tvorbu nás zaujímal. Sú to publicisti, moderátorky, organizátori koncertov, promotérky, textári, vydavatelia, manažérky, ako aj aktívni hudobníci a hudobníčky. Náš záber sa rozprestiera naprieč generáciami, od dvadsaťročných až po sedemdesiatnikov.

Na otázku, ktorých desať albumov patrí medzi slovenské naj, sme dostali takmer šesťdesiat odpovedí. Považujeme to za relevantný základ pre zhodnotenie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Najlepšie slovenské albumy

Kultúra

Teraz najčítanejšie