Denník N

Vývoj bojov (567. deň): Rusi stratili prvú ponorku a veľkú výsadkovú loď, zasiahol ich nálet na Sevastopol

Ponorka Rostov nad Donom v podobe, v akej ju už asi neuvidíme. Foto - Wikipédia
Ponorka Rostov nad Donom v podobe, v akej ju už asi neuvidíme. Foto – Wikipédia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Sevastopolský prístav už definitívne nie je pre Čiernomorskú flotilu bezpečným útočiskom.
  • Pri Robotynom pokračujú ťažké boje, ale bez zásadnej zmeny.
  • Ukrajinci cielene lovia operátorov ruských dronov.
  • Mapy dňa – sevastopolský prístav a Robotyne.
  • Videá dňa – útok na Sevastopol; o presnosti salvy neriadených rakiet z ukrajinských Su-25; drony trafia tank bez účinku.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 12. septembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Sevastopolský prístav už definitívne nie je pre Čiernomorskú flotilu bezpečným útočiskom. Po sérii neúspešných útokov na ruské vojnové lode v sevastopolskom prístave prišiel v noci z utorka na stredu ďalší. Tentoraz veľmi úspešný. Veľké požiare po ňom zachvátili minimálne jednu ponorku a veľkú výsadkovú loď. Ich poškodenie potvrdilo aj ruské ministerstvo obrany. V prípade ponorky ide o úplne prvú stratu takéhoto plavidla.

Nočný útok sa tak môže stať novým míľnikom v bitke proti Čiernomorskej flotile podobne, ako sa ním stalo potopenie krížnika Moskva. Hlavný prístav ruskej flotily v Sevastopole už totiž pre ňu nie je bezpečný napriek tomu, že ho stráži mohutná protivzdušná obrana.

Je veľmi pravdepodobné, že ho časť plavidiel natrvalo opustí a presunú sa do väčšej vzdialenosti od ukrajinských zbraní. Konkrétne do takmer 400 kilometrov vzdialeného Novorosijska, kam sa časť lodí uchýlila už po predchádzajúcich útokoch. Teraz je však hrozba omnoho akútnejšia, čomu pravdepodobne budú zodpovedať ruské protiopatrenia.

Ak sa tak naozaj stane, nebol by to jediný dôsledok úspešného náletu. Tieto lode strelami s plochou dráhou letu Kalibr útočia na ukrajinskú infraštruktúru. Vzhľadom na pokles počtu takýchto útokov v uplynulých týždňoch je veľmi pravdepodobné, že si Rusi pripravujú zásoby striel na zimu, keď sa znovu pokúsia Ukrajincov nechať mrznúť v nevykúrených a tmavých mestách. Ak flotila nebude mať v Sevastopole pevné zázemie, budú to mať ťažšie.

Nateraz je však oveľa zaujímavejší nočný útok. Ako k nemu došlo, čo mu predchádzalo a aké typy plavidiel Rusi stratili?

Po prvé, je možné, že tento útok bol vyvrcholením postupného

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie