Denník N

Ktorý je aktuálny variant covidu? Musím ostať v karanténe, ak som pozitívna? Bude nová vakcína a aké lieky mám na covid užívať? (otázky a odpovede)

Foto N - Tomáš Grečko
Foto N – Tomáš Grečko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aktualizácia 20.10. Vo svete, ale aj na Slovensku stúpa počet ľudí s covidom-19. V nemocniciach je stále viac nakazených, momentálne takmer 200 pacientov. Po roku sa tak rozbieha ďalšia vlna covidu, vo svete sa šíri už aj nový variant.

Pripravili sme odpovede na základné otázky o liečbe, karanténe a vlne, ktorá nás čaká.

Bude na Slovensku jesenná vlna?

Veľmi pravdepodobne áno. Aj na Slovensku už stúpa počet infikovaných covidom-19. Ministerstvo zdravotníctva však neočakáva, že by to malo mať vplyv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

„Keďže sa objavil nový subvariant variantu omikron (EG.5 zvaný aj Eris), ktorý je zasa o niečo infekčnejší a dokáže infikovať aj ľudí, ktorí prekonali infekciu predošlými subvariantmi, je pred nami ďalšia epidemická vlna,“ hovorí lekár Peter Sabaka, ktorý pracuje v nemocnici na bratislavských Kramároch.

Vzniku covidovej vlny pomôže podľa neho zmena počasia a návrat ľudí z dovoleniek a detí do škôl a škôlok.

Ako bude vlna prebiehať?

Peter Sabaka predpokladá, že jesenná vlna bude rozsahom zrejme rovnaká ako tá počas minulého roka. Uvidíme podľa neho rýchly vzostup nových

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Slovensko, Svet, Zdravie

    Teraz najčítanejšie