Babiš spor s ÚPN definitívne prehral, no boj o agenta Bureša nevzdáva. Skúša to s ďalšími žalobami

Významný český politik Andrej Babiš neuspel s dovolaním na Najvyššom súde v spore s Ústavom pamäti národa. Ďalej skúša cez súdy spochybniť záznamy, že bol agentom s krycím menom Bureš.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Najvyšší súd zamietol dovolanie lídra českej opozície Andreja Babiša (ANO), ktoré súvisí s jeho niekoľkoročnou snahou spochybniť historické dokumenty, že za bývalého režimu bol agentom Štátnej bezpečnosti (ŠtB) s krycím menom Bureš.
Podľa archívnych záznamov sa v roku 1980 stal dôverníkom komunistickej tajnej služby, o dva roky neskôr ho získali na spoluprácu a stal sa agentom, čo politik pochádzajúci z Bratislavy odmieta. Ústav pamäti národa trvá na tom, že evidencia agenta Bureša v archívoch tejto inštitúcie je oprávnená.
Expremiér Babiš má dnes 69 rokov, žije v Prahe a po neúspešnej prezidentskej kampani je ďalej opozičným poslancom. Firmu Agrofert podnikajúcu v petrochemickom a potravinárskom priemysle a ďalšie podnikateľské aktivity má momentálne v rukách zverenecký fond.
Babiš do roku 1989 pracoval v podnikoch zahraničného obchodu, po Nežnej revolúcii sa z Bratislavy presťahoval do Prahy a stal sa miliardárom. Napokon sa rozhodol ísť do politiky a vtedy sa vynoril aj spis, ktorý ho spája so štátnou bezpečnosťou, ktorá pracovala v prospech komunistického režimu.
Príslušníci ŠtB a klamstvo
ÚPN už počas súdu spochybňoval tvrdenie Babiša, že jeho spolupráca