Denník N

Bidenovi hrozí impeachment, líder republikánov podľahol tlaku radikálov v strane

Joe Biden. Foto - TASR/AP
Joe Biden. Foto – TASR/AP

Republikánsky predseda snemovne Kevin McCarthy oznámil, že výbory začnú vyšetrovať prezidenta, či nespáchal prečiny hodné ústavnej žaloby.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Impeachment prezidenta je v amerických dejinách výnimočná vec. Doteraz čelili ústavnej obžalobe len traja americkí prezidenti: Andrew Johnson v 19. storočí, Bill Clinton a dvakrát Donald Trump. Ani jedného z nich však napokon neodsúdili.

Je možné, že sa k nim najbližší rok pridá aj Joe Biden. Predseda snemovne reprezentantov republikán Kevin McCarthy v utorok oznámil, že sa v snemovni začne vyšetrovanie vo veci možného impeachmentu úradujúceho prezidenta z Demokratickej strany. To je prvý krok z troch, ktoré tvoria ústavnú žalobu prezidenta.

Po vyšetrení môže snemovňa hlasovať o impeachmente Bidena a obžalovať ho, ako sa to dvakrát stalo v prípade Trumpa. O vine a nevine prezidenta následne rozhoduje senát. Ani pri jednom z troch prezidentov sa nenašlo dosť hlasov, aby ich odsúdili.

Je takmer isté, že odsúdený nebude ani Biden, v senáte na to treba 67 hlasov a republikáni majú len 49. No už len to, že sa v snemovni bude viesť vyšetrovanie v súvislosti s impeachmentom, je historická vec.

Tlak sprava

Republikáni začali prezidenta vyšetrovať, odkedy v januári získali tesnú väčšinu v snemovni reprezentantov. Hlavným dôvodom bolo prepojenie na jeho syna Huntera Bidena: či prezident vedel o jeho kontroverzných obchodných aktivitách v zahraničí, kryl ich či dokonca z nich profitoval. Vyšetrovanie vedú už niekoľko mesiacov tri výbory v snemovni, ktorým republikáni predsedajú.

Ako uvádzajú americké médiá, aj samotní republikánski kongresmani hovoria, že nemajú konkrétne dôkazy, ktoré by vinu hádzali aj na súčasného prezidenta. Napriek tomu sa Kevin McCarthy rozhodol otvoriť vyšetrovanie, ktoré môže viesť k impeachmentu. Toto vyšetrovanie dáva výborom väčšie právomoci získavať dôkazy či predvolávať svedkov.

Dôvod, prečo do toho napokon Kevin McCarthy išiel, sú podľa analytikov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Svet

Teraz najčítanejšie