Denník N

Česko-slovenské slovo týždňa: sloup v. stĺp

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenské slovo stĺp je jedným z tých, ktoré si vystačia aj bez samohlásky. No zato má dlhé ĺ, ktoré nám závidia aj českí jazykovedci.

Pár slov o slově sloup

Sloupy mohou sloužit k lecčemus. Většinu užití zdárně podchytila má slovenská tandemistka, ale jedno přece jen opomněla. Najdou (či spíše v minulosti se našli) lidé, kteří si na ně stoupnou – a stojí. Jako ten pověstný solný sloup, chtělo by se utrousit uštěpačně. Fascinuje mě nemálo tohle poslání sloupostojců (povolání to asi nazvat nelze); ale fajn, proti gustu… Jen bych se tam nahoře poněkud nudil. A nudné by bylo asi i sledování takového sloupostání, ať už přes stream nebo ve filmu (jakýpak by to asi byl žánr…?). Snad jen kdyby se role sloupostojce byl druhdy zhostil Václav Sloup…? Protože kdyby si byl takový Sloup na sloup stoup…

Čech o slově stĺp

Závidím vám Slovákům nadevše dlouhé ĺ. A když říkám dlouhé, tak ho pěkně dĺĺĺĺhé také myslím! V příštím životě bych se rád stal fonetikem a měřil délku tohoto dlouhého konsonantu. A ač nejsa Slovákem, mohu si ho přesto vychutnat, poválet po jazyce – vždyť mazlit se se slovenskými slovíčky mi nikdo zakázat nemůže. (V češtině to zní nepatřičně, zvláštně emfaticky – říkat, kupříkladu: pllllchvllllk či mlllž…) Ze všech nejraději mám asi toto čtyřpísmenné, bez jediného vokálu, na něž cizinec bude zajisté hledět s podezřením – jak se tohle dá vůbec vyslovit!? Dá – a je to, aspoň mým uším, chór přímo andělský…

Ovšem tento základní tvar posloužil za základ dalším neméně půvabným odvozeninám. Tak především stĺpček, ten (jazykový) právě teď čtete. A kdo že ho napsal? Kdo jiný než stĺpčekár… Nuže tím jsem se stal ještě v tomto životě. Báječně, odškrtnuto – ale ještě mi v hlavě straší ten fonetik…

Michal Škrabal, lexikograf a korpusový lingvista, riaditeľ Ústavu Českého národného korpusu

Niečo o slove stĺp

Keď vyslovím slovo stĺp, to dlhé ĺ mi predovšetkým asociuje predstavu stĺpa vysokého, vysokánskeho až tak, že musím vyvrátiť hlavu a pozrieť sa, kde sa končí, ergo kam čnie… Naozaj až do oblakov! Keď prídem bližšie a opriem sa, je to bezpečné – veď v slove sú iba spoluhlásky – ten stĺp je naozaj pevný, udrží ma. Asi ako soľný stĺp, čo si matne pamätám zo soľnej bane; vyzeralo to tam impozantne ako v katedrále pod zemou. Najkrajšie sa, samozrejme, opiera o stĺp v korintskom (či iónskom, dórskom) štýle, lebo čo nádhernejšie ako antiku sme vymysleli? Ďalšia asociácia vedie k Lótovej žene, čo sa nedovolene obzrela na skazu a zrejme mala klasickú stresovú reakciu zmrznutia, veľmi výraznú, keď to až do frazeologizmu dotiahla. Oči vyvrátené stĺpkom si neviem predstaviť (až takú fantáziu nemám), ale niekto ich tak videl, keď sa obrazné pomenovanie ujalo, napr. v situáciách, keď sa niekto extrémne potrebuje oddeliť od reality, má meravý pohľad a upiera ho niekam do oblakov.

stĺpy sa opiera zvonka a tie vnútorné opory voláme piliere; asi sme ich potrebovali rozlíšiť, preto nepovieme stĺp môjho presvedčenia, ale pilier môjho presvedčenia. Zaujímavé. A nakoniec krásne znejúce zložené slovo stĺporadie. Škoda, že nemám nijaké v okolí, tak rada by som ho bežne používala, prechádzajúc sa pod klenbou a popíjajúc nejaký chutný teplý nápoj.

Slovenka o slove sloup

Český sloup – ten v mojej predstave nestojí, aspoň nie pevne a už určite nie dovysoka. Hneď mi skáče zvuková podoba so slovesom loupat a na kúsky nalúpaný sloup padá mäkko niekam do barín… Nič to, postavíme znova a lepšie, veď stavbári potrebujú prácu! A keď nám spadnú vnútorné opory, tak aj psychológovia.

Elena Tomková, poradenská psychologička – a keď budem veľká, budem etymologička, lebo na počiatku bolo slovo…

Česko-slovenské slovo týdne/týždňa je spoločný projekt Českého národního korpusu a Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied pri príležitosti 30 rokov od rozpadu ČSFR. Viac informácií nájdete na webe: https://slovo.juls.savba.sk/.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Československo

Pekné veci

Veda

Teraz najčítanejšie