Denník N

Atlantída a pamäť akváriovej rybičky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Majú Slováci pamäť akváriovej rybičky? Zabudli na to, čo sa udialo pred pár rokmi? Zjavne áno.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je spisovateľka

Tento rok som sa prvýkrát vybrala na Oravskú priehradu. Neťahalo ma to tam nejako špeciálne, pretože v lete je tam hrozne veľa turistov z Poľska, ktorí ako jediní nemajú predsudky o špinavom oravskom brehu zaplavenom smradľavým blatom a hrnú sa do vody ako veľké morské tvory s brušiskami nafúknutými od grilovačiek a poľských klobások, ktoré na rozdiel od tých slovenských nemajú červenú farbu, lebo sa do nich nedáva paprika.

Bledí ako nedokorenené mäsko skáču do vody, a ani netušia, že pod hladinou driemu pradávne slnká, ľudské drámy, nevyčerpané príbehy a nedokončené životy. Poliaci o tom nevedia, nemôžu vedieť, respektíve nemajú takú povinnosť, sú tu na chvíľu, na výlete. Ale veľmi často rozmýšľam nad tým, či si sami Slováci uvedomujú, čo všetko je pod zemou, po ktorej kráčajú celý život, čo sa skrýva pod hladinou?

Či si slovenskí turisti prichádzajúci do Námestova na paddleboardoch a vodných skútroch pamätajú na Atlantídu, ktorá sa skrýva pod vodou oravského mora? Či si pamätajú na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie