Slovenský kras bude mať zonáciu, národný park chce ľudí aj inde než len v Zádielskej tiesňave

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Vláda schválila zonáciu Národného parku Slovenský kras a vyhlásila Chránený areál Stolica a Prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla. Všetky tri nariadenia vlády budú platiť od 1. januára 2024.
V prípade Slovenského krasu to znamená možnosť správy parku koncepčnejšie riešiť jeho fungovanie. Pri Stolici o niečo vyššiu šancu neplatiť pokutu pre prehratý súd o hlucháňa a záchranu zvyšných lesov, ktoré tam ostali najmä po devastačnej ťažbe rakúskeho ťažiara. Na Devínskej Kobyle pribudne ochrana listnatých lesov na severnej strane masívu, ktoré sú biotopmi európskeho významu, pričom rekreačná funkcia lesov ostane zachovaná.
Verejnosťou aj politikmi bola zrejme najviac sledovaná zonácia národného parku Slovenský kras. Pri schvaľovaní reformy národných parkov, ktorej pointa je, aby národné parky samy spravovali svoje územie tak, ako je bežné v iných krajinách, zasiahol do pôvodného konceptu poslanecký návrh bývalého poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho.
Keďže parlament ho schválil, väčšina štátnych pozemkov v národnom parku prejde spod správy štátnych lesníkov pod ochranárov až po prijatí zonácie. Každá zonácia sa tak stala verejným bojom politikov a rôznych záujmových skupín.