Denník N

Štúdia: Náboženstvo mohlo vzniknúť, aby vysvetlilo prírodný svet, regulácia spoločenských vzťahov sa pridala až s rastom spoločnosti

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vedci skúmali, či sa nadprirodzené vysvetlenia používajú na pochopenie prírodných alebo spoločenských javov. Do výskumu zaradili 114 rôznorodých spoločností z celého sveta.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po tisíce rokov a na celom svete ľudia používajú nadprirodzené vysvetlenia, aby pochopili svet.

Napríklad v antickom Grécku boh Poseidón vládol moru a vodným živlom a čínska bohyňa Čchang riadila cykly Mesiaca. V minulosti sa verilo, že božský zásah vysvetľuje dynastickú zmenu alebo množstvo zrážok. Pre mnohých súčasníkov bola pandémia covidu formou apokalyptického božieho trestu.

Tieto príklady spája, že pozemskú udalosť vysvetľujú zásahom nadprirodzeného činiteľa alebo sily.

Boh medzier

V 19. storočí sa ujala predstava – zastával ju aj filozof Friedrich Nietzsche – o takzvanom „Bohu medzier“. Znamená, že medzery v chápaní sveta sa vypĺňajú nadprirodzeným vysvetlením.

Napríklad rôznorodosť života sa pred evolučnou teóriou vysvetľovala božím zásahom – nadprirodzené vysvetlenie tak zaplnilo medzeru, ktorú nevedela vyplniť veda.

Ak je to naozaj tak,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Kognitívna religionistika

Veda

Teraz najčítanejšie