Denník N

Slovenská hodnota podľa Smeru – silnejší vyhráva 

Slovensko i Úniu môžeme pred utečencami utesniť bez následkov – hoci tento postoj vlády Smeru je nezmyselný a nelogický, brániť mu efektívne nedokáže ani tá časť opozície, ktorá má záujem Smeru oponovať.  

Autor je politológ

Kľúčový člen slovenskej vlády pre migračnú a azylovú politiku v diskusiách uvádza viaceré neplatné argumenty. Jeho opoziční súperi nevyužívajú priestor vyvrátiť ich na základe logických súvislostí, a tak Robert Kaliňák z debát vychádza rečnícky víťazne. Racionálnejšie hlasy opozície, ak sa aj objavia, sa pri ňom strácajú.

Nech všetci ostanú v Turecku

V poslednom nedeľnom vystúpení minister vnútra opakoval mantru – treba zadržať všetkých utečencov, ktorí nepožiadajú o azyl tam, kde po prvýkrát prekročia hranice členského štátu Európskej únie. Kaliňák si však musí byť vedomý toho, že ak by v Grécku požiadali o azyl všetci čo i len z tých, ktorí prichádzajú z Turecka, grécky azylový systém by čoskoro skolaboval. V Únii totiž pretrváva právna roztrieštenosť v tejto oblasti, pre ktorú nie je možné v jednom členskom štáte podať žiadosť o azyl do iného.

Súperi Smeru pritom majú k dispozícii množstvo riešení, ktoré by mohli obhajovať: od humanitárnych pasov cez harmonizáciu azylových systémov až po zavedenie takého systému hotspotov, ktorý bude zachovávať práva utečencov. (Nie náhodou minister v nedeľu na priamu moderátorovu otázku o stave hotspotov priamo neodpovedal). Nič z toho však od opozičných strán vrátane tých, ktoré sa voči Smeru aspoň čiastočne v tejto oblasti vymedzujú, konzistentne nepočuť.

Ešte problematickejšia je predstava ministra vnútra o vracaní všetkých, ktorí prídu na grécke ostrovy, do Turecka. Ak by sa tento postup bez výnimiek zrealizoval, znamenal by znemožnenie šance utečencom získať ochranu v Únii aj v prípade, ak na ňu majú právny nárok. Aj tieto predstavy však ostávajú buď bez opozičnej reakcie, alebo sú ňou dokonca podporené.

Utesnené Slovensko

Ako veľký vládny úspech Kaliňák predstavuje aj prísnu azylovú procedúru na Slovensku v spojení s až smiešne nízkym počtom žiadostí o azyl i udelených azylov. Pritom je tu dôvodné riziko, že ak v jej dôsledku sú zamietané žiadosti utečencov s oprávnenými nárokmi na azyl, Slovensko by mohlo utŕžiť medzinárodnú hanbu. Možno ešte väčšiu, než na akú si už zarobilo premiérovými výrokmi k tejto téme.

Obraz EÚ a v nej Slovenska ako fľaše, ktorú možno zazátkovať, ilustruje presvedčenie vlády Smeru, že medzi „slovenské hodnoty“ (výraz, ktorý Kaliňák v debate tiež použil) patrí darvinistický princíp víťazstva silnejšieho nad slabším – v tomto prípade Slovenska nad utečencami. Tieto ľudské bytosti v drvivej väčšine túžia iba po dôstojnom živote s rodinami, rovnako ako ľudia na Slovensku. Darvinizmus z nich nielen zbytočne vytvára nepriateľov, ale je aj logicky nezmyselný.

Ak by si ho totiž osvojila veľká časť štátov bez ohľadu na dôležitý princíp rovnosti členov Únie, Slovensko by v nej čoskoro ťahalo za kratší koniec v iných, s azylovou politikou nesúvisiacich témach.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie