Denník N

Svetový newsfilter: Putinova politika je katastrofa. Svedčí o tom prípad krajiny, ktorá mu prestala veriť

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

svet má mnoho problémov a počas uplynulého týždňa sme to pocítili naozaj silno. V severnej Afrike zomreli pri zemetrasení a záplavách tisíce ľudí, domov nemajú ani ďalšie desaťtisíce migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Podstupujú pri tom nebezpečnú cestu cez Stredozemné more, pri ktorej sa v stredu utopilo iba päťmesačné bábätko.

Za niektoré problémy človek nemôže (zemetrasenie), pri iných nesie istú mieru zodpovednosti (klimatická kríza a katastrofy, ktoré sú jej dôsledkom), ďalšie tu máme len jeho vinou. Tam spadajú etnické čistky, občianske vojny či invázie do susedných štátov, pri ktorých zomierajú nevinní ľudia.

V rámci tejto poslednej kategórie sa posledný rok najviac venujeme vojne proti Ukrajine, no objavujú sa čoraz väčšie obavy, že na hraniciach Európy pribudne ďalší zbytočný vojenský konflikt. Tentoraz ho nebude mať na svedomí Vladimir Putin, hoci sa nepriamo týka aj jeho.


Ázia: Putinovi už neveria ani tam, kde mal vplyv

V Rusku postupne pribúdajú negatívne následky nezmyselnej invázie na Ukrajinu. Jedným z nich je aj geopolitický úpadok, najviditeľnejší najmä v oblastiach, ktoré Moskva považovala za sféru svojho vplyvu.

Oslabenie Ruska môže prispieť k vypuknutiu vojny, ktorú si však Putin na rozdiel od tej proti Ukrajine neželá.

O čo ide: Rusko sa v dôsledku invázie ocitlo v izolácii a jeho partnermi sú tí najhorší diktátori. Namiesto vedy a hospodárskeho rozvoja vláda pumpuje peniaze do vojnovej mašinérie, ktorej reputácia však výrazne utrpela.

Od Ruska sa definitívne neodvrátila len väčšina Európy, čoraz odmeranejšie sú aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie