Nechám sa aj zavrieť, ale migrantov tu nechceme: Na Záhorí už zriaďujú občianske hliadky

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
„Gajary sú naše, Gajary si nedáme!“ Ľubomír (43) v ruke zviera slovenskú vlajku, čiernou fixkou na ňu dopísal názov svojej obce. Spolu s ďalšími známymi prišiel na občiansky protest, aby vyjadril nesúhlas so zámerom Policajného zboru zriadiť v dedinke na Záhorí jedno z administratívnych centier nelegálnej migrácie.
„Nech prídu aj ťažkoodenci, mne je to jedno – ja sa nechám aj zavrieť a starosta mi bude nosiť jedlo. A je nás takých viac,“ hovorí odhodlane Ľubomír.
V stredu poobede bolo centrum Gajár prázdne. Miestni aj ľudia z neďalekých obcí a miest sa zišli na konci dediny pri objekte bývalých kasární. V minulosti tam sídlila pohraničná stráž, keďže rieka Morava, ktorá tvorí zelenú hranicu s Rakúskom, je od objektu len niekoľko stoviek metrov. V časti ošarpanej budovy dnes sídli obvodné oddelenie polície v Gajaroch s dvomi policajtmi.


Práve tento priestor si Policajný zbor vyhliadol ako možnú záložnú budovu, kde by načas zriadili oddelenie cudzineckej polície, ktoré by pomohlo s registráciou nelegálnych migrantov. Zvažovalo sa, že polícia migrantov bude voziť do obce už tento týždeň v mikrobusoch po 17 ľuďoch. Len čo by ich polícia preverila a vydala potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska, migranti by mohli odísť.
Starosta obce Martin Rybecký (kandidoval za koalíciu SaS, Sme rodina a OKS) tento zámer polície