Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Prečo vidíme tváre tam, kde nie sú? Tento sklon sa počas života mení, rolu môže mať aj oxytocín

Foto – Adobe Stock
Foto – Adobe Stock

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Naše blaho ako sociálnych bytostí závisí od našej schopnosti rozpoznať tváre sociálnych tvorov – ak by sme ich v spleti podnetov, ktoré náš mozog prijíma, nevedeli detegovať, orientácia v sociálnej realite by bola sťažená. „Preto sa naša citlivosť na tváre a vzory podobné tváram (…) objavuje hneď po narodení,“ uvádza sa v štúdii, ktorá vyšla v stredu v časopise Biology Letters.

Ak sa táto schopnosť vyhľadávať v „šume“ prostredia ľudské tváre takpovediac „utrhne z reťaze“, výsledkom je, že ich vidíme aj tam, kde nie sú. Teda vidíme iluzórne tváre.

Ježiš na toaste

Tento jav sa odborne nazýva pareidolia a znamená, že náhodným obrazovým podnetom prisudzujeme významy, ktoré nemajú. Medzi najznámejšie príklady tohto druhu patrí Ježiš na toaste.

Ježiš na toaste. Zdroj – Pinterest

Doteraz sa nevedelo, či je sklon k pareidolii počas života stabilný alebo sa v čase mení. Napravila to až spomínaná štúdia z Biology Letters.

Článok je za paywallom a nevedel sa k nemu dostať ani vedec zo slovenskej vedeckej inštitúcie, ktorého sme požiadali, aby využil prístup do vedeckých databáz. K štúdii sme získali prístup až po tom, ako nám ju poslala hlavná autorka, psychologička Jessica Taubertová z The University of Queensland v Austrálii.

Vzťah medzi matkou a dieťaťom

Do výskumu sa zaradilo takmer 400 žien. Rozdelili ich do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Omyly mysle

Veda

Teraz najčítanejšie