Denník N

Slovenské železnice nie sú dopravca, ale filozofický koncept

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Boli časy, keď sa železnice odvážne vydali na cestu inovácie, ale potom si položili otázku, že načo, keď to stále môžeme robiť ako za prvého Dzurindu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Som dlhoročným fanúšikom Železničnej spoločnosti Slovensko. Uvedomujem si, že sa v tomto podobám voličom Mikuláša Dzurindu – je nás málo, sme fanúšikmi čohosi, čo bolo kedysi veľkolepé, a v zásade sme odsúdení na zánik.

Zároveň som však presvedčený, že ľudia vnímajú cestovanie vlakom nesprávne. Ak ho považujú len za spôsob transportu z miesta A do miesta B, pohodlne a načas, celkom pochopiteľne ostanú sklamaní. Ak by ho však vnímali ako ja – teda skôr ako súbor zážitkov, ktoré v nie celkom jasnom časovom rámci vedú do nie celkom jasného cieľa –, boli by výrazne spokojnejší.

Áno, cestovanie vlakom je vo svojej podstate filozofickým smerom; Anton Chromík by možno povedal, že dokonca kontempláciou nad krásou. No a aby som sa tejto kontemplácii nad krásou mohol venovať, mám kartičku Klasik. Kartičke Klasik – ako to tak s kartičkami chodí – občas vyprší ročná platnosť a je čas ju obnoviť.

Kartičku Klasik tvorí fyzická fotka a papierik a všetko je to zaliate do fólie – zhruba ako preukážky, ktoré si pamätám z prvej polovice 90. rokov. Jej obnovenie prebiehalo v nedávnej minulosti tak, že pani za okienkom vystrihla starú fotku (aj s fóliou na nej), prilepila ju na nový papierik a zaliala do novej fólie.

Zároveň však treba povedať, že to tak nebolo vždy: v o niečo dávnejšej minulosti, zhruba okolo roku 2015, chvíľu existovali moderné karty s digitálnou fotografiou, na ktorej vyhotovenie bola pri okienku kamera.

Chápete, v roku asi 2015 to vyzeralo aspoň ako v roku 2010. Ale potom sa to zrušilo a v roku 2023 to opäť vyzerá ako v 90. rokoch.

Čiže som dnes prišiel k okienku s tým, že kartičku potrebujem obnoviť.

„Nepoužitú fotografiu,“ povedala pani (férovo treba priznať, že veľmi milá).

Mnohí z vás si možno kladú otázku, kde presne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Železnice

Komentáre

Teraz najčítanejšie