Denník N

Vuelta vrcholí spôsobom, aký si cyklistika nepamätá. Roglič a Vingegaard riskujú, že ak vyhrajú, stratia fanúšikov

Jonas Vingegaard, Sepp Kuss a Primož Roglič. Foto – AP/TASR
Jonas Vingegaard, Sepp Kuss a Primož Roglič. Foto – AP/TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Španielsku vrcholí cyklistická Vuelta a deje sa to spôsobom, aký si história cyklistiky nepamätá.

Aj keď do konca pretekov zostávajú ešte štyri etapy, už teraz je isté, že zvíťazí holandský tím Jumbo-Visma a ako prvý celok v histórii v jednom roku vyhrá Giro d’Italia, Tour de France aj Vueltu, teda všetky tri trojtýždňové Grand Tour.

Navyše sa zdá, že v nedeľu v Madride obsadí na stupňoch víťazov prvé tri miesta. Ani to doteraz nikto nedokázal.

Je isté, že to bude výrazný a pamätný príbeh. Otázkou však zostáva, či si ten príbeh budú fanúšikovia pamätať ako hrdinský a optimistický alebo, naopak, zostanú sklamaní a s pocitom, že ego zvíťazilo nad fair play či dokonca nad priateľstvom.

Aj reakcie fanúšikov v týchto dňoch ukazujú, že ak Vueltu vyhrá Jonas Vingegaard alebo Primož Roglič, niektorých priaznivcov paradoxne stratia. A nie je to len o fanúšikoch. Vingegaarda a Rogliča pre ich správanie kritizujú už aj odborníci či cyklistická legenda.

Prekáža im, že dvaja velikáni útočia aj v situáciách, keď to tím Jumbo nepotrebuje, a ohrozujú tak pozíciu priebežného lídra a svojho kolegu Seppa Kussa. Oddaného pomocníka, domestika, ktorý sa roky obetoval v prospech oboch a pomohol im k životným víťazstvám, no teraz sa nečakane ocitol v situácii, keď môže Grand Tour vyhrať on sám.

Tak blízko k veľkému triumfu sa už Kuss nemusí nikdy dostať, po útokoch kolegov sa však jeho náskok pred štvrtkovou etapou zmenšil na zanedbateľných osem sekúnd.

Jazdil v teréne, obdivoval Sagana

Ak by sa v podobnej situácii ocitol akýkoľvek iný domestik, je pravdepodobné, že by mu cyklistická verejnosť dopriala víťazstvo. V prípade Američana Seppa Kussa je však táto emócia ešte silnejšia, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

29-ročný Kuss je výborným vrchárom s obdivuhodnou výdržou a v celkovom poradí by mohol konkurovať najlepším, svoje osobné ambície však bez výnimky podriadil tímovým lídrom. Aj jeho aktuálne vedenie na Vuelte je skôr výsledkom toho, že plnil tímové pokyny.

Američan má navyše medzi cyklistami povesť dobráka a poctivého športovca, ktorý na sebe tvrdo pracuje, je však skôr introvert a nevyhľadáva pozornosť verejnosti. Ide o inteligentného športovca, čo možno odčítať aj z jeho rozhovorov, zvláda ich aj v španielčine, vie tiež po nemecky. Na univerzite v Colorade vyštudoval anglickú literatúru so zameraním na využitie v reklame.

Fanúšikov zaujal aj spôsobom, akým v pozícii domestika zdolával najťažšie stúpania. Kuss si totiž aj v momentoch, keď v prudkých kopcoch trpí, zachováva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cyklistika

Vuelta a Espaňa

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie