Denník N

Zúfalci by nám vládnuť nemali (udalosti týždňa)

Radičová, Hudák, Petková, Tódová a Štrasser vyberajú udalosť, prešľap a podcenený moment týždňa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Vrcholí volebná kampaň. Dvadsaťpäť politických subjektov sa uchádza o moc. V situácii, keď Slovensko nie je vôbec v dobrej kondícii. Vo väčšine krajín EÚ sa majú ľudia lepšie, sme chudobnejší, menej vzdelaní, žijeme kratšie a v zdraví sa dožívame len 57 rokov. Kam sa pozrieme, tam narazíme na nedostatočnosť či zaostávanie, od základnej infraštruktúry až po digitálnu, od stavu zdravotníctva až po nezdravý spôsob života, od nedostatku investícií po ich konzumovanie tu a teraz. A to všetko na dlh. Jednoducho, posledných desať rokov sme urobili príliš málo na zlepšenie výkonnosti našej ekonomiky a zlepšenia kvality života. Demokracia je pod paľbou stále sa prehlbujúcej politickej nekultúrnosti, klamstiev, nenávistných útokov a dôvera voči inštitúciám je… vlastne skôr nie je. Jeden deň, obvykle raz za štyri roky, rozhoduje občan o politikoch a nie naopak. Má nad nimi zvrchovanú moc. Je dôležité, aby sme sa jej nezriekli. Skúsme si spomenúť, ako sa správali tí, ktorým sme moc venovali, ako rozhodovali, čo konkrétne vykonali. Nielen pred pár mesiacmi, ale pred niekoľkými rokmi. Počúvajme, čo sa chystajú urobiť, rozlišujme prázdne frázy od konkrétnych riešení. Všímajme si, aké témy, problémy vnášajú do verejného priestoru. Je to naozaj to, čím žijete, čo vás teší či trápi? Rozlíšme komerčné politické projekty, ktoré si náš hlas kupujú za rozdávanie peňazí. A všímajme si slovník politikov. Agresívne vyjadrenia sú prejavom nevychovanosti, slabosti a zúfalstva. Zúfalci by nám určite nemali vládnuť.

Prešľap týždňa

Problémy a výzvy, ktoré má politika riešiť a o ktorých má byť kampaň, sú prehlušované výrokmi, nadávkami až fyzickou bitkou bývalého premiéra a ministra, ktorí sú vrcholovými predstaviteľmi svojich strán. Nejde teda len o dvoch vrcholových politikov, ale zjavne príslušníci ich strán takéto správanie schvaľujú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie