Denník N

KDH padá, hrozí mu najhorší volebný výsledok v histórii

KDH hrá pred voľbami na bezpečnosť a na národné cítenie.
KDH hrá pred voľbami na bezpečnosť a na národné cítenie.

Kresťanskí demokrati majú podľa prieskumov Focusu najnižšie preferencie za posledných päť rokov a za dva roky stratili takmer polovicu voličov.

Začalo sa to na prelome rokov 2013 a 2014, keď vrcholila kampaň pred prezidentskými voľbami. V prieskumoch prudko rástla popularita Radoslava Procházku, ktorý trištvrte roka predtým odišiel z KDH a dostal 21 percent hlasov. Strana Jána Figeľa do volieb postavila Pavla Hrušovského. Získal 3,3 percenta. Kresťanskí demokrati mali trinásť percent. Odvtedy trvá pomalý pád hnutia, a ten sa nie a nie zastaviť. Hnutie podľa prieskumov agentúry Focus stratilo už šesť percentuálnych bodov – teda takmer polovicu priaznivcov – a nie je jasné, či sa zastaví na siedmich percentách.

Pokles strany Jána Figeľa zaznamenávajú aj iné prieskumné agentúry. Polis, ktorý nameral KDH vo februári 2014 takmer desať percent, dnes ukazuje ešte nižšie číslo ako Focus – iba šesť percent. Strana, ktorá po páde komunizmu dostala vo voľbách 19,2 percenta hlasov, a aj to považovala za veľké sklamanie, je odvtedy vo voľbách notoricky osempercentnou stranou – jej výsledky sa od roku 2002 pohybovali v úzkom rozmedzí medzi 8,3 a 8,8 percenta a práve v posledných voľbách dosiahla, hlavne vďaka pádu SDKÚ, najlepší výsledok od konca Mečiarovej éry. Prečo teraz KDH padá? Bude pokles pokračovať aj po voľbách a kde sa číslo zastaví?

02_graf kdh_web

KDH starne a je stranou dôchodcov

Z podrobných výsledkov prieskumov Focusu z januárov 2014 a 2015 a z decembra 2015 vyplýva, že z elektorátu KDH sa  vytrácajú ženy a takmer úplne sa stratili voliči vo veku od 18 do 34 rokov. Kým pred dvoma rokmi mali každého piateho sympatizanta z najmladších dvoch kategórií, teraz to nie je ani každý desiaty.

Mierne rástol aj podiel voličov z najstarších dvoch kategórií – teda nad 55 rokov. KDH ich má teraz vyše 60 percent a už takmer rovnaký počet jeho voličov uvádza, že sú dôchodcami. Mierne stráca aj voličov zo stredne veľkých miest. Z presunov medzi stranami je zrejmé, že kresťanským demokratom berú ľudí Sieť a OĽaNO, a čiastočne aj SNS a Smer.

„Je to pre nich asi historicky najťažšie konkurenčné prostredie, pretože ten pretlak je hlavne na konzervatívnej strane politického spektra – či je to Sieť, SNS, alebo OĽaNO, a bola to aj Nova,“ hovorí o situácii KDH šéf agentúry Focus Martin Slosiarik. Navyše, strana sa nedostala v opozícii k presadzovaniu svojej kresťansko-sociálnej agendy, ktorú do veľkej miery prebral Smer, ale aj nástup konkurenčných projektov – Siete, či OĽaNO.

„KDH možno nedokázalo týchto ľudí uspokojiť po ekonomickej stránke. Mohlo ísť o ľudí s vyšším vzdelaním, v strednom, alebo v mladšom veku. To je práve potenciál pre Sieť, ktorá prichádza s ekonomickým i sociálnym programom.“ KDH mohlo prísť aj o časť voličov, ktorých získalo od SDKÚ pred voľbami 2012. Analytik hovorí, že v KDH bola vždy aj časť národne orientovaných voličov, pre ktorých nie je problém voliť SNS.

Presuny do Siete vidia aj v KDH

Bývalý predseda hnutia Hrušovský súhlasí, že im voliči odchádzajú preto, že majú viac možností na konzervatívnej strane politického spektra. „Ponuka nových strán je teraz oveľa väčšia.“ Hrušovský si myslí, že hlasy im brali Sieť aj OĽaNO, vníma to však tak, že by to malo kresťanských demokratov pred voľbami skôr motivovať, než sklamať.

Podpredseda KDH Július Brocka si posledný pokles popularity vysvetľuje návrhom dvoch nezávislých poslancov a Jozefa Mikloška z jeho strany, ktorý by interrupcie postavil mimo zákona, a súvisel s ním aj návrh, aby boli ženy za potraty trestne stíhané. Brocka hovorí, že sa na to ich voliči pýtajú a niektorí im to vyčítajú. „Bola to ich individuálna iniciatíva a skupina poslancov za Skok z toho urobila na sociálnych sieťach kauzu desaťročia,“ vraví Brocka. Poslanec verí, že sa ich voliči vrátia, keďže kampaň len rozbiehajú a vo vzťahu k jednofarebnej vláde boli jednou z najtvrdších opozičných strán.

Samotné hnutie odkázalo, že prieskumy nekomentuje a pred voľbami spraví maximum, „aby tandem Široký – Fico ďalej vo vláde nepokračoval“.

Čo čaká KDH po voľbách? „Ak majú v tej štruktúre výrazne veľa ľudí v dôchodkovom veku, je prirodzené, že ich časom budú strácať aj z dôvodu úmrtnosti. Pokiaľ sa elektorát nebude dopĺňať strednými a mladšími, bude prirodzene zanikať. Pred KDH je preto veľká úloha nájsť si nových voličov. Ďalšie voľby by mohli byť pre nich už rozhodujúce,“ myslí si Martin Slosiarik.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie