Denník N

Minister Čislák hrozí sestrám žalobami, do Prešova povolali vojenských zdravotníkov

Exminister Viliam Čislák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Exminister Viliam Čislák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Sestrám sa postavili minister zdravotníctva a primátor Košíc. Vyzvali ich, aby stiahli výpovede. Osobné oddelenia nemocníc v Prešove a Žiline robia nadčasy, aby mohli sestry vziať späť.

Politici Smeru pred začiatkom protestu zdravotných sestier pritvrdili. V pondelok stovky sestier nenastúpia do práce, uplynuli im výpovedné lehoty. Výpoveďami protestujú za vyššie platy.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru) a bývalý minister Richard Raši (Smer) sa do sestier v piatok pustili. Čislák im dokonca hrozí žalobami. Najnovšie povolali do prešovskej nemocnice, kde dalo výpoveď 305 zdravotných sestier, vojenských zdravotníkov.

TASR o tom dnes informovala šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.

„Toto rozhodnutie je dôkazom toho, že ministerstvo zdravotníctva doposiaľ riskovalo zhoršenie zdravotného stavu pacientov a hrubo zavádzalo, že nie je ohrozená zdravotná starostlivosť pre pacientov v nemocniciach a že dokáže v priebehu krátkeho časového obdobia nájsť adekvátne kvalifikovaný zdravotnícky personál,“ povedala Kavecká.

Ministerstvo povolanie armády potvrdilo, trvá však na tom, že nejde o krízový stav. „Ide o ďalšie klamstvo funkcionárok sestier. V žiadnom prípade nejde o krízový stav. Nemocnica v Prešove požiadala armádu o výpomoc v prípade potreby, aby mohli zabezpečiť zachovanie aj plánovanej zdravotnej starostlivosti,“ povedal pre TASR hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla.

Armáda má podľa jeho slov 39 disponibilných sestier, ktoré posúva po nemocniciach podľa potreby. Dodal, že aj v Prešove mali už dlhšie tri takéto sestry. Bubla zároveň opätovne zdôraznil, že akútna a neodkladná zdravotná starostlivosť v prešovskej nemocnici je, bola a bude plnohodnotne zabezpečená. „A znovu sa ohradzujeme proti poplašným správam, ktoré šíria predstaviteľky sesterských odborov a komory, podľa ktorých má byť ohrozená zdravotná starostlivosť pre viac ako milión občanov v Prešovskom, Žilinskom a Trnavskom kraji. Opakujeme, že zdravotná starostlivosť je zabezpečená pre každého,“ vyhlásil Bubla.

Minister sa obáva poplašnej správy

Šéf zdravotníckeho výboru Richard Raši vyhlásil, že zdravotná starostlivosť o pacientov ohrozená nikde nie je, a to aj napriek vyhláseniam zástupkýň sestier, že ministerstvo pre nesplnenie ich požiadaviek ohrozí zdravotnú starostlivosť až pre milión ľudí.

Minister Čislák oznámil, že zvažuje právne kroky voči sestrám. „Domnievame sa, že takéto vyhlásenia hraničia s trestným činom šírenia poplašnej správy,“ povedal Viliam Čislák.

Veď pokojne výpovede stiahnite

„Máme v rukách dôkaz, že dohoda o solidarite je nielen neetická a nemorálna, ale aj protiprávna,“ vyhlásil v Košiciach minister zdravotníctva Viliam Čislák. Okresný súd Bratislava 2 v piatok podľa neho na základe žaloby dvoch zdravotných sestier vydal predbežné opatrenie, podľa ktorého až do právoplatného rozhodnutia súdu odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek nesmie vymáhať od sestier, ktoré stiahli svoju výpoveď, pokutu 3300 eur.

To podľa neho znamená, že zdravotné sestry, ktoré sa obávajú stiahnuť výpovede práve pre hroziacu pokutu, tak môžu bez obáv urobiť ešte dnes do polnoci.

Vrátiť sa môžete s rovnakým platom

Osobné oddelenia nemocníc v Prešove a Žiline, ktorých sa to týka najviac, budú preto dnes podľa ministra Čisláka otvorené až do desiatej večer. Zároveň dodal, že sestry, ktorá tak urobia, sa budú môcť vrátiť na svoje pôvodné miesto za rovnakých platových podmienok ako pred podaním výpovede. Pritom nízke platy sú jedným z dôvodov, prečo sestry protestujú.

Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo a košický primátor Richard Raši (Smer) k rozhodnutiu súdu poznamenal, že dôležitú úlohu pri jeho rozhodovaní zohrala klauzula, podľa ktorej sa sestry pod hrozbou pokuty nesmeli zamestnať u rovnakého zamestnávateľa do konca roku 2016. „To znamená, že im boli upierané ich práva do budúcna, čo je protiprávny akt,“ vyhlásil Raši.

Podľa aktuálnych údajov ministerstva zdravotníctva doposiaľ vzalo späť svoje výpovede 628 sestier, ďalších 635 vo výpovedi zotrváva. Z tohto počtu je ich najviac v Prešove (305) a v Žiline (172). V Trnave je vo výpovednej lehote 62 sestier, v Trenčíne 56, v Martine 38 a v Košiciach sú to už len dve sestry. Okrem toho nemocnice k dnešnému dňu prijali 171 nových sestier.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Výpovede sestier

Slovensko

Teraz najčítanejšie