Denník N

Arcibiskup Orosch odišiel spred kamery po otázkach o Bezákovi a eštebáckej minulosti kňazov (+video)

Trnavský arcibiskup Ján Orosch. Foto N - Tomáš Benedikovič
Trnavský arcibiskup Ján Orosch. Foto N – Tomáš Benedikovič

Snaha bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka odkryť kňazov, ktorí za komunizmu donášali Štátnej bezpečnosti, v cirkvi vyvoláva napätie aj po jedenástich rokoch od jeho náhleho odvolania. Bezákov nástupca Ján Orosch pri otázkach uhýba.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch sa stále neodhodlal dokončiť, čo jeho predchodca Róbert Bezák nestihol pre nečakané odvolanie pápežom Benediktom XVI. v júli 2012. Aj po jedenástich rokoch vyvoláva napätie v katolíckej cirkvi Bezákova snaha odkryť kňazov, ktorí kolaborovali s komunistickým režimom a stali sa z nich udavači.

To, že sa Bezák ešte ako trnavský arcibiskup pustil do prelomového projektu, vyšlo na povrch až začiatkom tohto leta. Orosch vtedy nepovedal, čo si o záležitosti myslí. Prezradil to až dva mesiace od zverejnenia informácie.

Bezákovi vyčíta, že o nedokončenom projekte verejne hovoril a vinu za to, že sa nedotiahol, hádže naňho. „Jedenásť rokov prešlo odvtedy, čo ho odvolali. A on teraz to ide spomínať?“ kritizuje Orosch Bezáka.

Rozhovor s Denníkom N na túto tému Orosch ukončil po necelých piatich minútach požehnaním na čelo a slovami: „Milá, zlatá pani, nech vás Pán žehná. Zbohom.“

Video: Arcibiskup Orosch dal novinárke krížik na čelo po otázkach o Bezákovi
(Autorka: Martina Koník)

Tretina kňazov ako spolupracovníci ŠtB

V čase Bezákovho odvolania v júli 2012 mapovala Trnavská arcidiecéza eštebácku minulosť svojich kňazov spolu s Ústavom pamäti národa (ÚPN). Už prvotné zistenia boli podľa Bezáka závažné. Tretinu kňazov z Trnavskej arcidiecézy našli v archívoch ÚPN ako spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Bolo to viac než 200 zo zhruba 700 kňazov, ktorí boli pred jedenástimi rokmi aktívni. Projekt bol citlivý aj vzhľadom na to, že medzi agentmi ŠtB bol evidovaný Bezákov predchodca Ján Sokol, ktorý má dnes 89 rokov.

Po Bezákovom odstavení a nástupe Oroscha sa už v projekte nepokračovalo.

Za takmer 34 rokov od pádu režimu nedal skúmať minulosť kňazov žiaden arcibiskup, s výnimkou Bezáka. Už z tohto pohľadu bol jeho zámer v cirkvi prelomový a odvážny. Do toho však prišlo jeho odvolanie, skončil po necelých troch rokoch.

Emeritný arcibiskup pred dvoma mesiacmi otvorene priznal, že aj tento projekt prispel k jeho odvolaniu. Vatikán dôvody jeho odvolania nikdy neobjasnil.

Začiatkom leta sme sa opakovane snažili telefonicky aj mailom získať stanovisko Oroscha, prečo sa zoznam kňazov udavačov nedokončil a či prispel k Bezákovmu pádu. Mlčal.

Trnavského arcibiskupa sa nám podarilo osloviť vo štvrtok počas slávnostného odhaľovania súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda na Bratislavskom hrade, ktoré zorganizoval predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s cirkvou, a on bol medzi pozvanými. Nové súsošie pokropil požehnanou vodou štátny sekretár Vatikánu Pietro Parolin, ktorý sa na druhý deň stretol a rozprával s Bezákom v Šaštíne.

Orosch tvrdí, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Róbert Bezák

Ústav pamäti národa

Slovensko

Teraz najčítanejšie