Denník N

High 5ive: Hra o tróny v dažďovom pralese: do útrob šimpanzej ríše

Záber zo seriálu Chimp Empire. Foto - Netflix
Záber zo seriálu Chimp Empire. Foto – Netflix

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Je to najväčšia skupina šimpanzov na svete, ich domovom je ugandský dažďový prales Ngogo. Seriál Chimp Empire (Netflix) sa ponára do života tohto divokého kolektívu. Slovo kolektív je tu namieste, pretože filmové zachytenie skúma práve šimpanziu sociálnu dynamiku. A približuje sa pritom zvieratám naozaj blízko.

Veľké detaily „tvárí“ ukazujú celú paletu emócií. Gestá, pohyby tela, znaky empatie a stratégie budovania vzťahov a moci. Až nie je jasné, či tvorcovia naozaj odkrývajú inteligentnú šimpanziu podstatu alebo v nich príliš hľadajú ľudí. Je fascinujúce nechať sa viesť po tejto hrane. A kto chce, ten sa len pozerá na tieto krásne zvieratá.

*

Hudobníčka Björk si myslí, že budúcnosť nebude antropocentrická, ale mykoncentrická. To znamená, že do popredia života na planéte sa dostanú huby, ktorým sa bude dobre dariť v pozostatkoch ľudskej civilizácie. Nemusíme ísť až do takýchto temných scenárov, aby sme si všimli, že huby sú dnes v kurze.

Kedysi záľuba ľudí blúdiacich po lese, dnes široký fenomén, ktorý okrem biológov zaujíma aj ekológov, filozofov a ľudí z oblasti kultúry. Svet húb predstavuje model fungovania a prežitia, ktorý je inšpiratívny aj pre ľudskú predstavivosť. Koho zaujímajú mykologoické aspekty dneška, ide

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie