Denník N

Paranoja, úzkosti aj znechutenie. Prečo ľudia prestávajú sledovať dokumenty o vrahoch

Ilustrácia - M. O. s Midjourney
Ilustrácia – M. O. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Hope Corriganová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Keď Paige Sciarrinová videla niekoľko dní parkovať auto svojich susedov na rovnakom mieste, v hlave sa jej roztočila špirála myšlienok. Zavraždili ich? Mala by som ich ísť skontrolovať? Bola čoraz rozrušenejšia a myslela si, že jej susedia sa stali obeťami hrozného zločinu.

Tí však v skutočnosti boli na dovolenke. Sciarrinová si uvedomila, že jej neopodstatnený strach o susedov vychádzal z pocitov úzkosti a paranoje.

Keď pátrala po príčinách, našla jeden problém: sústavné sledovanie programov o skutočných zločinoch. Ako novoročné predsavzatie si preto dala raz a navždy skončiť so žánrom true crime a nahradila ho počúvaním podcastov a hudby. Po niekoľkých mesiacoch si uvedomila, že jej psychický stav sa zlepšil.

True crime patrí roky k najobľúbenejším žánrom filmov, seriálov, kníh a podcastov. Napriek rozmachu sa však kyvadlo možno začína posúvať opačným smerom, keďže niektorí diváci či dokonca aj tvorcovia podcastov zápasia so zvýšenou úzkosťou a znepokojením.

Nedávnym príkladom je seriál Netflixu Monštrum – Príbeh Jeffreyho Dahmera, v ktorom Evan Peters hrá sériového vraha. Seriál prekonal miliardu hodín sledovania, čím sa zaradil medzi najpopulárnejšie na Netflixe.

Viaceré rodiny Dahmerových obetí sa však proti produkcii ohradili a tvrdili, že ich nikto neupozornil na dramatizáciu posledných chvíľ svojich blízkych a ani ju s nimi neprebral.

Pri akomkoľvek trende môže dôjsť k poklesu popularity, keď sa ľudia presýtia priveľkým množstvom rovnakého typu obsahu, vraví Jean Murleyová, profesorka na Vysokej škole umenia a dizajnu v Savanne, ktorá skúma kultúrny vplyv žánru true crime.

„Myslím si, že obľúbenosť true crime práve teraz dosiahla svoj vrchol a postupne začne klesať. Neviem si predstaviť, ako by pozornosť v súčasnosti venovaná tomuto žánru mohla pretrvať,“ hovorí.

Krájacia doska s tvárou Dahmera

Ľudia, ktorí dali žánru zbohom, hovoria o výhodách, ktoré im to prinieslo. Populárny tiktoker

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Seriály

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie