Denník N

Nepohnevať si Rusko, priblížiť sa k Spojeným štátom. Ako sa India chce stať superveľmocou

Školáci počas osláv 75. výročia nezávislosti Indie nesú vyše 470-metrovú indickú vlajku. Foto - TASR/AP
Školáci počas osláv 75. výročia nezávislosti Indie nesú vyše 470-metrovú indickú vlajku. Foto – TASR/AP

India je spolu s Čínou členom zoskupenia, ktoré sa snaží oslabiť vplyv USA. Zároveň je spolu s USA členom organizácie, ktorá sa snaží oslabiť vplyv Číny.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Máloktorá krajina púta na medzinárodnej scéne v tomto období takú veľkú pozornosť ako India. Na jar tohto roka prekonala Čínu a stala sa najľudnatejším štátom na svete a viaceré zahraničnopolitické analýzy ju označujú za novú ekonomickú veľmoc.

V Naí Dillí sa minulý týždeň uskutočnilo stretnutie skupiny G20, na ktorom ju za superveľmoc označil aj predseda Africkej únie. Práve na tomto samite upútala veľkú pozornosť debata o názve Indie.

Niektorí nacionalisti uprednostňujú hindské označenie svojej krajiny – Bhárat.

Podľa mnohých ide o ďalší dôkaz čoraz väčšieho sebavedomia vlády Nárendru Módího, ktorému podľa prieskumov dôverujú tri štvrtiny Indov.

To sa prejavuje aj pri jeho zahraničnej politike, v ktorej na jednej strane spolupracuje s Vladimirom Putinom a na strane druhej sa fotí s Joeom Bidenom.

Ropa a zbrane: základ dobrého vzťahu s Ruskom

Poprední indickí intelektuáli argumentujú, že ich krajina by mala čo najviac profitovať z partnerstiev so všetkými krajinami. Módího zahraničná politika naozaj môže pôsobiť dojmom, že jej cieľom je hrať na všetky strany.

India je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie