Nepohnevať si Rusko, priblížiť sa k Spojeným štátom. Ako sa India chce stať superveľmocou

India je spolu s Čínou členom zoskupenia, ktoré sa snaží oslabiť vplyv USA. Zároveň je spolu s USA členom organizácie, ktorá sa snaží oslabiť vplyv Číny.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Máloktorá krajina púta na medzinárodnej scéne v tomto období takú veľkú pozornosť ako India. Na jar tohto roka prekonala Čínu a stala sa najľudnatejším štátom na svete a viaceré zahraničnopolitické analýzy ju označujú za novú ekonomickú veľmoc.
V Naí Dillí sa minulý týždeň uskutočnilo stretnutie skupiny G20, na ktorom ju za superveľmoc označil aj predseda Africkej únie. Práve na tomto samite upútala veľkú pozornosť debata o názve Indie.
Niektorí nacionalisti uprednostňujú hindské označenie svojej krajiny – Bhárat.
Podľa mnohých ide o ďalší dôkaz čoraz väčšieho sebavedomia vlády Nárendru Módího, ktorému podľa prieskumov dôverujú tri štvrtiny Indov.
To sa prejavuje aj pri jeho zahraničnej politike, v ktorej na jednej strane spolupracuje s Vladimirom Putinom a na strane druhej sa fotí s Joeom Bidenom.
Ropa a zbrane: základ dobrého vzťahu s Ruskom
Poprední indickí intelektuáli argumentujú, že ich krajina by mala čo najviac profitovať z partnerstiev so všetkými krajinami. Módího zahraničná politika naozaj môže pôsobiť dojmom, že jej cieľom je hrať na všetky strany.
India je