Denník N

Skutočné, nie fiktívne zlo

Ilustračné foto - Flickr/The Law Offices of Lynda L. Hinkle
Ilustračné foto – Flickr/The Law Offices of Lynda L. Hinkle

Hrozbou nie je vymyslená ideológia, ale násilie na ženách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V sobotu 9. septembra som zašiel na Poctu Lucii Popp do Slovenského národného divadla. Pri vchode pomáhalo s produkciou mladé dievča v okuliaroch. Zaregistroval som ju len okrajovo a všimol som si aj jej mamu, ktorá hrdo pozorovala, ako už dcéra samostatne pracuje. Dojmy zakrátko ovládol silný zážitok z koncertu. Zneli diela Mozarta a Richarda Straussa, mojich dvoch obľúbených, v mnohom protikladných skladateľov. Spievala aj Slávka Zámečníková, ktorá sa už stáva svetovou hviezdou sopránu a v neďalekej Viedni za jej vystúpenie bežne zaplatíte o jednu nulu viac, ak vôbec zoženiete lístok. O vrcholné zážitky sa počas večera postarali ženy-umelkyne. Dôstojne pripomenuli legendárnu divu, ktorej kariéra nemá v dejinách slovenskej kultúry dvadsiateho storočia obdobu, a predsa ju, príznačne, u nás pozná zarážajúco málo ľudí. Priznám sa, pri úvodnom krátkom filme o jej živote a diele som mal v hrdle guču. Kedy bude mať táto osobnosť v Bratislave svoju ulicu? Doma som si v noci pustil jej platňu, skvost svojej zbierky, na ktorej Popp netradične a nesmierne podmanivo spieva českú, moravskú a ruskú ľudovú hudbu.

Na druhý deň som tvár dievčaťa v okuliaroch prekvapivo zbadal znova – na monitore svojho tabletu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie