Denník N

Mestské zásahy: Semafory pre cyklistov

V meste pribúdajú cyklistické chodníky, mohli by k nim pribudnúť aj semafory pre cyklistov.
V meste pribúdajú cyklistické chodníky, mohli by k nim pribudnúť aj semafory pre cyklistov.

Nárast cyklistických tratí v Bratislave je pozitívny jav, v niektorých miestach sú však spojené s chodníkmi pre chodcov. Semafory pre cyklistov by na týchto miestach mohli zvýšiť bezpečnosť cyklistov aj chodcov.

Druhé bratislavské Mestské zásahy priniesli 95 nápadov, ako zmeniť Bratislavu k lepšiemu. Postupne vám ich predstavíme. Autormi pôvodného konceptu Mestské zásahy sú architekti a aktivisti Matúš Vallo a Oliver Sadovský.

14. Semafory pre cyklistov

Nárast cyklistických tratí v Bratislave je pozitívny jav, v niektorých miestach sú však spojené s chodníkmi pre chodcov. Spojenie chodníka a cyklistickej trate je najčastejšie na svetelných križovatkách a prechodoch pre chodcov. Svetelná signalizácia pritom platí rovnako pre chodcov ako pre cyklistov a na prechode môže prichádzať ku kolíznym situáciám.

Zavedním svetelnej signalizácie pre cyklistov by sa tak zvýšila bezpečnosť cyklistov aj chodcov. Moderné LED semafory sú pritom energeticky nenáročné a lampy vydržia dlho, preto sú nenáročné na údržbu.

Semafory je možné jednoducho upevniť vo výške očí cyklistu, čo tiež zvyšuje prehladnosť na križovatke a tým aj bezpečnosť.

Pri semoforoch je možné oddeliť fázy prechodu pre chodcov a cyklistov, prípadne nechať pre cyklistov dlhšie zelenú, keďže prejdú cez prechod rýchlejšie ako chodci.

Nasadenie takýchto semaforov by bolo finančne nenáročné a určite by zvýšilo bezpečnosť cyklistov a chodcov, ako aj ich komfort na križovatkách.

Autor nápadu: Igor Kľúčik – Siemens s.r.o.

Energeticky nenáročný semafor by zvýšil bezpečnosť pre cykllistov aj chodcov.
Energeticky nenáročný semafor by zvýšil bezpečnosť pre cyklistov aj chodcov.

Mestské zásahy

Kultúra

Teraz najčítanejšie