Denník N

Za bitku Kaliňáka s Matovičom sme sa hanbili, hovoria Slováci v New Yorku, ktorí sa stretli s Čaputovou

Slováci v New Yorku s prezidentkou. Zdroj - Facebook/Zuzana Čaputová
Slováci v New Yorku s prezidentkou. Zdroj – Facebook/Zuzana Čaputová

Prišiel si zarobiť na favorita, teraz má elektromobil. Príbehy Slovákov v New Yorku, s ktorými sa stretla prezidentka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kostol svätého Jána Nepomuckého je ťažké minúť. Nachádza sa v centre Manhattanu, rovno na rohu 1. Avenue a 66 East Street. Zvonka, ale aj zvnútra pôsobí celkom mohutne.

V tomto kostole sa stretávajú Slováci v New Yorku už skoro sto rokov. Slovenská omša tu posledné roky býva každú nedeľu o 10.30 h.

Túto nedeľu to bolo pre miestneho farára aj slovenskú komunitu niečo výnimočné. Vchod je slávnostne vyzdobený, za rohom je pripravený chlieb a soľ a prišlo asi dvakrát toľko ľudí ako zvyčajne. Do kostola na omšu a následné stretnutie s miestnymi Slovákmi zavítala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá do New Yorku priletela na každoročné Valné zhromaždenie OSN.

Ako aj počas omše spomenie farár Štefan Chanas, je to vôbec prvýkrát, čo sem prišiel na omšu slovenský prezident či prezidentka. Aj keď do New Yorku chodia na Valné zhromaždenie OSN takmer každý rok a od budovy je to len pár blokov. Iba Mikuláš Dzurinda ako premiér bežal popred kostol newyorský maratón, hovorí duchovný.

Práve tento kostol je akýmsi centrom slovenskej komunity v New Yorku, jednom z najvýznamnejších svetových veľkomiest. Kto sú miestni Slováci, ako sa im žije v New Yorku a čo si myslia o situácii doma na Slovensku?

Porevolučná generácia

Už pol hodiny pred začiatkom omše postáva pred vchodom kostola Peter Furtkevic. Patrí k tej generácii Slovákov, ktorá prišla do New Yorku krátko po revolúcii. Možno si len chceli trochu privyrobiť, no už tu zostali žiť natrvalo. Ako povedal jeden z komunity: chcel som si kúpiť favorita, teraz mám elektromobil Volkswagen ID4.

Furtkevic prišiel v roku 1994, ešte za Clintona, smeje sa. Povolenie na pobyt mal len na tri mesiace, no zostal dodnes. Pochádza zo Starej Ľubovne, teraz býva v Brooklyne a aj dnes sa živí maľovaním interiérov a podobnými prácami. „Väčšinou robím pre Poliakov,“ hovorí s tým, že si zarobí 20 – 25 dolárov na hodinu, teda 200 dolárov za celodennú šichtu.

V 90. rokoch prišla do New Yorku aj Eva Lysaková s manželom. Žije tu už 29 rokov, narodili sa im tu dve dnes už dospelé, študujúce dcéry. Už sú Američanky, no majú aj slovenské občianstvo a hovoria po slovensky.

„Na začiatku sme pracovali v pekárni, no posúvali sme sa ďalej. S deťmi som bola doma 18 rokov, iba manžel chodil do práce. Žili sme z jedného platu,“ hovorí.

Postupne sa však vypracovali. Momentálne pracuje v nemocnici pre veteránov a manžel robí manažéra pre výškovú budovu na Manhattane, kde s rodinou  bývajú.

Eva Lysaková hovorí, že sledujú aj slovenskú politiku, pozerajú slovenské televízie, no sú z nej pohoršení. „Nepáči sa nám,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zuzana Čaputová

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie