Taliansko nezvláda nápor lodí s utečencami, prijímať ich už nechce ani Nemecko. Čo spraví Európska únia?

Vysvetľujeme, čo spôsobilo náhly nával migrantov, o čom je dohoda o zadržiavaní migrantov medzi Európskou úniou a Tuniskom a prečo Nemecku dochádza solidarita.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Vyzeralo to, ako keby sa blížil sprievod.
K talianskemu ostrovu Lampedusa prichádzali z Tuniska jedna po druhej preplnené rozhegané lode. Podľa neskorších odhadov ich bolo dvesto a v priebehu 24 hodín z nich vystúpilo takmer desaťtisíc migrantov.
Prišlo ich viac, než má ostrov obyvateľov.
Vyhladovaných migrantov kŕmili miestni ovocím a sicílskymi ryžovými guľkami, kým talianske úrady zvážali plavidlá pobrežnej stráže a komerčné trajekty, aby ich previezli do iných častí krajiny. Miestny hasič Antonello Di Manta požiadal svoju mamu, aby im navarila špagety. „Boli unavení, ale najmä vyhladovaní,“ povedal. „Jeden z nich padol na kolená a prosil o jedlo.“
Talianska krajne pravicová premiérka Giorgia Meloni žiada námornú blokádu severnej Afriky a najmä pomoc Európskej únie a krajín, ktoré sa zaviazali k solidarite. Tej je však čoraz menej a aj Nemecko sa už vyhrážalo, že migrantov z Talianska neprijme.
Vysvetľujeme, čo spôsobilo náhly nával migrantov, o čom je dohoda o zadržiavaní migrantov medzi Európskou úniou a Tuniskom, aké plány má Brusel a Rím a prečo Nemecku dochádza solidarita.

Čo spôsobilo nával migrantov?
Stredomorský cyklón Daniel, ktorý spustošil grécky región Thessaly a potom v Líbyi spôsobil povodne s obrovským množstvom obetí, rozbúril more, v dôsledku čoho pašeráci nemohli vyslať migrantov na cestu. V tuniskom prístavnom meste Sfax pribúdalo tých, ktorí sa chceli dostať do Európy, a keď sa počasie zlepšilo, pašeráci ich poslali všetkých naraz.
„Je to aj spôsob, ako dostať cez sieť viac ľudí a preťažiť systém,“ povedal agentúre AP Chris Borowski z Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex.
Medzi migrantmi sú