Denník N

Taliansko nezvláda nápor lodí s utečencami, prijímať ich už nechce ani Nemecko. Čo spraví Európska únia?

Migranti sedia na palube plavidla talianskej pobrežnej stráže, ktoré ich po záchrane na mori preváža na taliansky ostrov Lampedusa v piatok 15. septembra 2023. Foto -TASR/AP
Migranti sedia na palube plavidla talianskej pobrežnej stráže, ktoré ich po záchrane na mori preváža na taliansky ostrov Lampedusa v piatok 15. septembra 2023. Foto -TASR/AP

Vysvetľujeme, čo spôsobilo náhly nával migrantov, o čom je dohoda o zadržiavaní migrantov medzi Európskou úniou a Tuniskom a prečo Nemecku dochádza solidarita.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vyzeralo to, ako keby sa blížil sprievod.

K talianskemu ostrovu Lampedusa prichádzali z Tuniska jedna po druhej preplnené rozhegané lode. Podľa neskorších odhadov ich bolo dvesto a v priebehu 24 hodín z nich vystúpilo takmer desaťtisíc migrantov.

Prišlo ich viac, než má ostrov obyvateľov.

Vyhladovaných migrantov kŕmili miestni ovocím a sicílskymi ryžovými guľkami, kým talianske úrady zvážali plavidlá pobrežnej stráže a komerčné trajekty, aby ich previezli do iných častí krajiny. Miestny hasič Antonello Di Manta požiadal svoju mamu, aby im navarila špagety. „Boli unavení, ale najmä vyhladovaní,“ povedal. „Jeden z nich padol na kolená a prosil o jedlo.“

Talianska krajne pravicová premiérka Giorgia Meloni žiada námornú blokádu severnej Afriky a najmä pomoc Európskej únie a krajín, ktoré sa zaviazali k solidarite. Tej je však čoraz menej a aj Nemecko sa už vyhrážalo, že migrantov z Talianska neprijme.

Vysvetľujeme, čo spôsobilo náhly nával migrantov, o čom je dohoda o zadržiavaní migrantov medzi Európskou úniou a Tuniskom, aké plány má Brusel a Rím a prečo Nemecku dochádza solidarita.

Migranti, ktorých zachránilo plavidlo talianskej pobrežnej stráže, stoja v doku prístavu talianskeho ostrova Lampedusa 18. septembra 2023, teda deň po tom, ako tento ostrov navštívila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Na zábere vidieť rozbité lode, na ktorých prišli. Foto – TASR/AP

Čo spôsobilo nával migrantov?

Stredomorský cyklón Daniel, ktorý spustošil grécky región Thessaly a potom v Líbyi spôsobil povodne s obrovským množstvom obetí, rozbúril more, v dôsledku čoho pašeráci nemohli vyslať migrantov na cestu. V tuniskom prístavnom meste Sfax pribúdalo tých, ktorí sa chceli dostať do Európy, a keď sa počasie zlepšilo, pašeráci ich poslali všetkých naraz.

„Je to aj spôsob, ako dostať cez sieť viac ľudí a preťažiť systém,“ povedal agentúre AP Chris Borowski z Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex.

Medzi migrantmi sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie